Moderátoři: Jaromir, smith

Pavel_III

Profilový obrázek
Moderátor
#141 - 22. 8. 2019, 23:18
Troufám si tvrdit, že něco podobného jste ještě neviděli. Zkusmé tisky VII. emise (otázka je, jestli zkoušeli celé archy nebo jen části, protože nevím jak by jim jinak mohly uniknout ty některé velké DV a tete-beche). No a to druhé, to je taky pěkné, řekl bych. Krajové známky IX. emise. (Dovolil jsem si to poskládat do mikrominiatur archu.) Akorát teda chybí 4 K (nemám ani jednu), levý dolní roh (rovněž ani jeden) a levý kraj mám jen 2× (všechno 10 K) + 1 levý horní roh. Ale zase ten rohový čtyřblok je, myslím si, perfektní, navíc s dvojitým zoubkováním. Něco podobného asi hned tak nenajdete. A je taky možný, že ty horní známky 6 K jsou ustřižené, i když si myslím, že ten arch papíru nemusel být nahoře rovný. Je to vidět na pravém horním rohu 2,50 K, kde je svislá krajní čára, ale vodorovná chybí (viz pravý dolní roh, kde jsou obě a viz hodnota 1,50 K, kde je ta svislá čára rovněž). ...

Abych ten svůj blábol kapánek upřesnil. To nejsou zkusmé tisky před tiskem, ale po ukončení tisku. Po ukončení tisku ty desky systematicky poškrábali dlátem, aby se už nedaly použít, a pak udělali pár kontrolních (zkusmých) tisků (a taky možná na památku, kdo ví). Proto ty čáry. Není to tužkou (uhlem), ale přímo na desce. Poprvé to snad bylo popsáno v roce 1924.

Pavel_III

Profilový obrázek
Moderátor
#142 - 24. 8. 2019, 14:39

Člověk občas koupí ani neví co. Protože na obrázcích to teda fakt vidět nebylo, neb to bylo překryto.
Schválně, čím mi tento bloček opravdu, ale opravdu udělal radost? 😋 😁

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Neumann

Uživatel
#143 - 24. 8. 2019, 15:04

Čtvrtá řada, čtvrtá známka, obrácená jednička...

[
VIDEO kanál o filatelii a filatelistech
=http://www.example.com]](https://www.youtube.com/@newsphilaz.s.4284)

[
něco málo o příležitostných dopisnicích od roku 2006 doposud...
=http://www.example.com]](http://dopisnice.blogspot.com/)

[
něco málo zpráv a drbů z filatelie celého světa (včetně zajímavých odkazů)...
=http://www.example.com]](http://newsphila.blogspot.com/)

Pavel_III

Profilový obrázek
Moderátor
#144 - 24. 8. 2019, 15:31

Správně. 😉 64. ZP. V tištěném katalogu bylo napsáno "Ungarn - Westungarn, 1921, Spezialpartie m. Probedrucken, Nicht verausgabter Werte, etc. auch diverse Werte JENNERSDORF sowie Bogenteile BARANYA, usw." a na obrázku byl jen a pouze Jennersdorf. Na internetu toho bylo víc, ale z tohoto bloku byly vidět necelé tři sloupce, zbytek byl zakryt. Literatura praví, že takto vytištěných jedniček bylo prvních 500 archů a pak si toho všimli a opravili. I přes relativně vysoký počet vytištěných známek je v nabídkách minimálně, spíš vůbec ne. Jen jeden 4-blok v poslední době (a ten se někde courá). V takto velkém bloku jich asi moc nebude.

Kdyby to popsali jinak a vyobrazili, nejspíš bych to neměl. A tím pádem ani ty krajové Turuly. 😃

Pavel_III

Profilový obrázek
Moderátor
#145 - 25. 8. 2019, 00:25

No a, ono to takto na obrázku není nejlíp vidět, na čtvrté známce (ZP 34), je přerušená jednička. Trošku potíž je v tom, že Tibor Király píše, že by měla být na 88. a 100. ZP. Je ale možný, že se to posuzovalo z archu bez převrácené jedničky a že při opravě to mohli poněkud přeházet (nebyl by to jediný případ přehození štočků při přetiskování).
No a trošku jsem si pohrál s černýma jedničkama. I když jednotlivých známek mám povícero, nikdy mne nenapadlo je prohlídnout detailněji - ty jedničky. Teprve ve větším bloku vynikne fakt, že mezi jedničkama by se dalo určit několik typů (nemnoho od stovky). No, skoro jako PČS 1919 nebo hradčanské spirály a příčky. 😆

(Varování: časem budou ještě další bločky! Takže je na co se těšit.)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Pavel_III

Profilový obrázek
Moderátor
#146 - 25. 8. 2019, 03:48

Uměl by to někdo přeložit? Já sice leccos pochopil, ale některý části nepřeluštím, natož abych je překoktal. A má to pěknou dataci - 15. květen 1922, čili půl roku po ukončení akcí.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Pavel_III

Profilový obrázek
Moderátor
#147 - 25. 8. 2019, 15:15

Místo abych pracoval, makal, tak si tu hraju:
25 bloček jedniček. Přímo vzorově přerušená jednička na 88. a 100. ZP. No jo, jenže ona je i na 66. ZP! Asi ne všechno, co tvrdí literatura, je dogma. No a k tomu, pro radost, zase rozbor jedniček.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Pavel_III

Profilový obrázek
Moderátor
#148 - 25. 8. 2019, 15:31

A ještě dolních 7 řad hodnoty 20 f. K tomu jsem si, pane vedoucí, dovolil, z naší zahrádky ... ehm k tomu jsem si dovolil udělat takový menší rozbor. Netvrdím, že to co jsem vybral je vždy to pravé a nejtypičtější pro dané pole. Ale buď teda je, nebo zkrátka zaujalo. Přetisková deska měla 50 polí (10×5), takže jsou tam třeba 2 pacičky a 2× fili. I když teda, nedá se tvrdit, že by se to dvakrát otisklo naprosto stejně. Možná se jim nedařilo držet stejný a rovnoměrný tlak. Některé vady jsou možná dané opotřebovaností, protože na těch jedničkách (a dalších jiných hodnotách) nejsou moc vidět, ale jiné ano a na tom samém místě. Taky je fakt, že to upravovali - nové hodnoty a "kor. / fill.". Obecně je tisk korunových hodnot je nějaký čistší než fillérových.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Jaromir

Moderátor
#149 - 26. 8. 2019, 10:32

Pavle, to se tedy máš čím bavit. Ale o tom filatelie je. Nechceš o tom napsat článek?

Pavel_III

Profilový obrázek
Moderátor
#150 - 1. 9. 2019, 23:20

Což o to, článeček by nebyl od věci, ale jednak nevím jestli to umím a dvak, kde na to vzít dostatek času? - A taky, čeho by se měl konkrétně týkat? Něco jako detail něčeho, "stručný úvod", či snad dokonce minimonografie? (To je skoro ten můj exponátek. 😎 )

Ovšem mám jiný dotaz (aji Lajtabánságu se týká): Jak dostat, připevnit, na výstavní list opravdu velké plachty, když se mi je nechce přilepovat? (Aneb, kvalita ** je lepší jak *, tak proč ji snižovat.) Velkou plachtou se rozumí formát cca 27,5×27,5 cm, případně o něco menší celý arch Ženců (27,5×24 cm) ev. Parlamentu (cca 27,5×34 cm).

A s tím dopisem, nikdo nepřeluštil? Část prostě nepřečtu. Pravda, možná až na to budu mít víc času ... furt je co dělat (nebo to zkrátka už nejde a pak nejde ani dělat).

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.