Moderátoři: Jaromir, smith

Pavel_III

Moderátor
#1 - 20. 11. 2013, 19:15

Tož předkládám svůj nachystaný jednorámový exponát. Je to výsledek více jak 30 let sbírání při ne zrovna ideálních možnostech. Je tam pravda pár listů (= 2) které bych mohl doplnit hned a několik, kde bych měl (a mám to v zásadě nachystáno) upravit texty, ale u vědomí přednášky o tom, že exponát se má vyvíjet bych to nechal na druhou etapu abych si nezlikvidoval všechny možnosti. Navíc se mi třeba kvůli jedné známce nechce fyzicky předělávat celý list.

Smyslem exponátu je představit všechna maďarská (nebo uherská, záleží na tom, jak se to vezme) katalogizovaná vydání maďarských povstalců v západním Maďarsku. Z těchto chybí jen jedna základní známka (u II. emise 2 K Parlament - náklad 200 kusů, ale zastoupena je alespoň jako zkusmý-nedokončený tisk bez lebky), což se domnívám, že "to nemá každý" 😁 a proto by to mohlo mnohé zaujmout, byť tuto oblast nesbírají. V exponátu chci rovněž představit mnohé zajímavsti z nichž část v katalozích vůbec nenajdete (například chybějící "j" u III. emise na 7. listě nezmiňuje ani specializovaná příručka) a i několik dokladů skutečného poštovního použití. Někteří tvrdí, že všechna vydání jsou fake a je pod úrovní řádného filatelisty se tím vůbec zabývat. Přitom realita je taková, že tato vydání jsou odrazem doby a možná kdyby se Maďaři víc snažili, že mohl vzniknout útvar podobající se Fiume (s odvolávkou na dobový časopis Donaupost). Sice většina vydání měla za úkol pomoci financovat vojenské a organizační výdaje povstalců a státního útvaru, ale do spekulativních vydání vzniklých, například, na našem území v roce 1945 nebo dokonce vydání šejchátů to je na hony vzdáleno. U většiny vydání lze doložit poštovní použití, existuje dokonce dopis (údajně skutečně prošlý) frankovaný VIII. emisí. Vzácnost dokladů je dána jednak velmi omezenou, časově i místně - většina vydání neplatila či se nedostala na každou poštu v oblasti, platností, malým nákladem, a pak také tím, že v průběhu doby se maďarská pošta, na popud maďarské vlády a pod tlakem vítězných mocností, rozhodla neuznávat těmito známkami vyplacené zásilky. To by mohly být taky zajímavé doklady, ale nejspíš byl poštovní styk obecně značně omezen, nikdy jsem takovou celistvost neviděl. Situace by se možná dala vzdáleně připodobnit Chustu a Mukačevu - známky platily, ale byl problém někam psát mimo dotčené území, když z dalších států jak stát, tak známky nikdo neuznal (taky mne jako příklad napadá turecký Kypr nebo různá vydání v rozpadlé Jugoslávii, ale nevím, jestli dopis s těmito známkami byl u nás považován za vyplacený nebo nevyplacený).
V exponátu není předvedeno vše zajímavé co mám k dispozici, není na to prostor (například jen natištěné lebky - musel bych zrušit výstřižek, převrácené přetisky VIII. emise, mnohé zajímavosti VII. emise - nažloutlý papír přikládám alespoň jako bonusový list), vyřešil by to dvourámový exponát, ale ty neexistují (jen v dětské kategorii a tak malé zase nésu) a v exponátu neřeším záhadné vydání "Szittya" VIII. a skutečně spekulativní Jenersdof a Burgenland (na rakouských známkách) - vše bez reálné poštovní použitelnosti, které se rovněž dotčeného území týkají (u "Szittya" kdoví, jsou jen dohady co vím).

Na 7. listě, to tam nepíšu, ten chybotisk 2,50 K / 2 filléry má dvojitý červený přetisk, ale ten druhý je velmi, ale opravdu velmi slabý.
Na 14. listě uváděný údaj o nákladu "5 až 7) vychází z toho, že jediný odhad o nákladu, který jsem dosud zaznamenal, je v Brainardově katalogu údaj 300 - 400. Vzhledem k tomu, že arch má 60 známek a za předpokladu, že se tiskly jen celé archy, vychází matematicky náklad na možných 300, 360 nebo 420 známek, tedy 5, 6 nebo 7 archů (jeden kompletní mám doma! 😈 ). Na každém archu je jedna známka s touto vadou, tudíž bylo vytištěno 5, 6 nebo 7 těchto známek (z čehož mám dvě doma! 😈 ).

Jo a ten šikmý, pátý, list není šikmo naskenovaný, ale šikmo vytištěný. Je to ostuda, ale přišel jsem na to až při tom skenování, do té doby mne to netrklo. 😳

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Pavel_III

Moderátor
#2 - 20. 11. 2013, 19:17

No a teď ten bonusový. Z logiky věci patří mezi 13. a 14. list. Známky na tomto papíru by měly být lepší.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

#3 - 20. 11. 2013, 19:31

Myslím, že je to velice zajímavé. Díky.

https://www.infofila.cz/ ... on-line magazín plný filatelie a sběratelství
https://eshop.infofila.cz/ ... eshop pro všechny sběratele
https://pomfila.cz/ ... eshop na filatelii, filokartii, numismatiku, notafilii, odznaky
https://www.worldphilately.com/ ... katalog - ceník poštovních známek
https://www.filokartie.cz/ ... on-line magazín plný filokartie
http://www.numin.cz/ ... on-line magazín - numismatika - notafilie

smith

Profilový obrázek
Moderátor
#4 - 20. 11. 2013, 19:50

Pavel gratulujem, je to krása.

http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.

ikanek

Moderátor
#5 - 20. 11. 2013, 20:45

Pěkný, Pavle.

Pavel_III

Moderátor
#6 - 21. 11. 2013, 18:38

Tady je detail toho druhého přetisku na tom chybotisku u III. emise. Taky by to teoreticky mohl být obtisk obtisku přetisku, v každém případě je to hodně slabé a od spodu nahoru to ještě slábne, takže tam, kde by se dal očekávat konec není v podstatě nic vidět (aspoň já tam teda nic nevidím), když pominu to, co vypadá spíš jako šmouha.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

regula_jan

Moderátor
#7 - 21. 11. 2013, 21:33

Zajímavé. Jen si myslím, že spekulace typu "Tiskárna asi nepatřila k těm nejlepším" do výstavního exponátu nepatří. Jinak mě to vážně zaujalo. Toto poválečné období je vůbec zajímavé, ale o tomto území jsem toho zatím moc neslyšel.

ikanek

Moderátor
#8 - 21. 11. 2013, 21:51
Tady je detail toho druhého přetisku na tom chybotisku u III. emise. Taky by to teoreticky mohl být obtisk obtisku přetisku, v každém případě je to hodně slabé a od spodu nahoru to ještě slábne, takže tam, kde by se dal očekávat konec není v podstatě nic vidět (aspoň já tam teda nic nevidím), když pominu to, co vypadá spíš jako šmouha. Obrázky: ...

Klidně by to mohl být i svojitý přetisk, akorát ten první byl z hodně řídké barvy a tak byl opraven. Na obtisk obtisku se mi to moc nezdá.

Pavel_III

Moderátor
#9 - 21. 11. 2013, 23:14
Zajímavé. Jen si myslím, že spekulace typu "Tiskárna asi nepatřila k těm nejlepším" do výstavního exponátu nepatří. Jinak mě to vážně zaujalo. Toto poválečné období je vůbec zajímavé, ale o tomto území jsem toho zatím moc neslyšel.

Spekulace? Zkrátka vycházím z kvality provedeného díla. Výsledek jak někde z indického pralesa. 😎

regula_jan

Moderátor
#10 - 22. 11. 2013, 08:14

Tiskárna mohla být dobrá, jen mohla být nízká kvalita tisku důsledkem nedostatku peněz. 😎 Ale to je další spekulace 🙂 Si musím rejpnout, no 😃 Se nezlobíš, ne?

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

XIV. světový silniční kongres - čistá - č. 1908

XIV. světový silniční kongres - čistá - č. 1908

Cena: 2,- Kč

Přejít na eshop
Fotbal - Iker Casillas - Rakousko - 2778 - 0,65 Euro

Fotbal - Iker Casillas - Rakousko - 2778 - 0,65 Euro

Cena: 24,- Kč

Přejít na eshop
Pinzeta na mince Pi9

Pinzeta na mince Pi9

Cena: 259,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1753

Rakousko - čistá - č. 1753

Cena: 4,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1770

Rakousko - čistá - č. 1770

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
NSR - čistá - č. 527

NSR - čistá - č. 527

Cena: 2,- Kč

Přejít na eshop
NSR - čistá - č. 986-988

NSR - čistá - č. 986-988

Cena: 32,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1060

Rakousko - čistá - č. 1060

Cena: 5,- Kč

Přejít na eshop