Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

jacx

Moderátor
#331 - 5. 10. 2023, 12:11

Té zmínky výše o dutých haléřích jsem se nevšiml. Ano nemusí to spolu vůbec souviset.
Ty kontramarky si netroufnu ani potvrdit ani jasně zpochybnit.

OtravnyKomar

Uživatel
#332 - 6. 10. 2023, 13:38

V zahade kontramarek se mi podarilo malicko pokrocit, p. Vesely z Aurei, mi napsal i kdyz neuvedl proc, ze Fürth v době Vladislava II. tuto kontramarku nemohlo používat. Takze se da teoreticky vyloucit. V aukcnim dome GutLynt se k tomu postavili fajn, a momentalne cekame na vyjadreni zbytku oslovenych odborniku. Asi predevsim na Berlinsky Munzkbinett. Zaroven se mi od GutLynt podarilo zjistit ze mince pochazeji ze sbirky formovane mezi lety 1900-1930, to potvrzuje moji domnenku z celkoveho vizualu, ze kontramarky nejsou na grosich nove vyrazene ale minimalne nejaky cas uz na nich budou. Bohuzel to nepotvrzuje jejich pravost. Jelikoz jsem s nimi diskutoval i ty dute halere, cekam jestli mi napisou jestli byli soucasti teze sbirky, coz by teoreticky mohlo minimalne trosku zvyklat tvrzeni o jejich nepravosti, nebo alespon. Pokud si muzu dovolit citovat p. Hanu "Duté haléře byly objeveny P. Radoměrským až někdy v polovině padesátých let. Ani Castelin je neznal ještě v ČDM (1953)! Dřív tedy nebyly předlohy, podle kterých by padělky mohly vzniknout a fantazijní mince tak blízké originálům by byla příliš velká náhoda…" Pak by i logicky postradalo smysl takovou minci falzifikovat ( i kdyz hledat v potomstvu lidskem logiku casto logiku postrada). no nebudu predbihat a uvidim co mi od Gutlynta reknou ,.)

Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz

ruddy

Uživatel
#333 - 6. 10. 2023, 15:41

offtopic smazáno

denar

Uživatel
#334 - 6. 10. 2023, 15:48

K té problematice falz dutých haléřů.
Já si znalostí Jirky Hány vážím. A koneckonců je zde i na fóru, tak se může také vyjádřit.
V české literatuře byly duté haléře "objeveny" časově přesně tak píše. Nebo alespoň také nevím, že by o nich byla zmínka dříve.
A priori je ale třeba zmínit, že se především jedná o mince ražené na současném německém území, byť "našimi" vydavateli. A proto je třeba také zapátrat v odborné německé literatuře a hlavně ve starých nálezech německých, zda tato mince nebyla známá mnohem dříve a byla buď nepřiřazena nebo přiřazena někomu z mnoha emitentů německých.
Nikde přece není dáno, že falza byla zhotovena na území Čech.

Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz

Diwous

Uživatel
#335 - 6. 10. 2023, 16:19
Jacxi o par odstavcu vys v reakci na denara jsem to zminoval, resil jsem je pred aukci s Lopezem a shodli jsme se ze to bude leve, podobne nazory padali i v diskuzi na FB. Na druhou stranu, to s tim souviset nemusi, prodavalo se tam vetsi mnozstvi kontramarek, celkem 11 polozek, 14ks kontramarkovanych grosu a myslim ze by mohla byt vetsina v poradku. Uvidime jak se to dal vyvrbi ,.). I tak diky za reakci. Obrázky: ...

Za me kontramarky v poradku, zasne falzum tam nevidim.

OtravnyKomar

Uživatel
#336 - 6. 10. 2023, 17:21

Máš 100% pravdu denare, to mě vůbec nenapadlo. Němci mají podobné fórum jako my tady. Možná by mělo cenu se tam poptat.
Kdyby někdo neznal https://www.numismatikforum.de/ jen to tam pořádně neznám. Tak nevím jak moc se tam na koho spolehnout. Víš jak to je, každý si k lecčemu rád něco řekne. A já tam nakukuji jen sporadicky. Každopádně duté haléře přenechám jiným badatelům a já se budu věnovat těm dvěma Vladislavum. Diwous díky za potvrzení. Snad něco podobného uslyším i z berlin munzkabinett ohledně těch Vladislavu.

Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz

Diwous

Uživatel
#337 - 6. 10. 2023, 19:30

Doplním jen ze jsem se vyjadroval ke vsem kontramarkam na obrazku krom tech Vladislavu. Tam na ne potrebuji mrknout, v tuto chvili jak jsme se bavili vyse, “zdrava” skepse…

OtravnyKomar

Uživatel
#338 - 6. 10. 2023, 19:52

Samozřejmě jsem tomu rozuměl 😉

Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz

OtravnyKomar

Uživatel
#339 - 25. 10. 2023, 14:41

Doplním info jak se to dále vyvíjí. Groše dnes dorazili, přidávám pár fotek. Bohužel jsem se dopátral publikace od Hanse Krusyho který je přímo uvádí jako falza. Aukční dům byl informován. Komunikace proběhla trošku konfliktne ale mince vezmou zpět a peníze vrátí. Dnes je obratem zase posílám zpět. Škoda že to takhle dopadlo a tedy kontramarka v publikaci Castellina č.44 je falzum z 19.st. po té další nezřetelné kontramarce už jsem ani nepátral.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz

Fidzi

Uživatel
#340 - 25. 10. 2023, 15:31

Komár, všetko záleží na cene. Ja zbieram aj dobové falzá, ale aj takéto falošné kontramarky z minulého storočia majú svoju dokumentačnú hodnotu. A pokiaľ nie sú bežné a sú zachytené aj v nejakej publikácii, tak si myslím, že sú zaujímavé. 😉
Pozri koľko skončilo napríklad burešove falzum u Macha v aukcii...

Processed coin catalogs 4.068 Auctions / 33.800 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

Rakousko - čistá - č. 1738

Rakousko - čistá - č. 1738

Cena: 5,- Kč

Přejít na eshop
Albové listy POMfila ČR - ročník 2007, zákl. verze - (9), bez obalů

Albové listy POMfila ČR - ročník 2007, zákl. verze - (9), bez obalů

Cena: 72,- Kč

Přejít na eshop
Kožené pouzdro-kazeta na hodinky SAFE 264

Kožené pouzdro-kazeta na hodinky SAFE 264

Cena: 696,- Kč

Přejít na eshop
Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Benoit Hogue - 108

Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Benoit Hogue - 108

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - aršík - čistý - block 5

Rakousko - aršík - čistý - block 5

Cena: 35,- Kč

Přejít na eshop
Albové listy CONTOUR-S  Maďarsko 1871-1918, nezasklené (24 listů), papír 250gr.

Albové listy CONTOUR-S Maďarsko 1871-1918, nezasklené (24 listů), papír 250gr.

Cena: 288,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1654

Rakousko - čistá - č. 1654

Cena: 21,- Kč

Přejít na eshop
NSR - čistá - č. 374

NSR - čistá - č. 374

Cena: 3,- Kč

Přejít na eshop