Moderátoři: smith, Misak33, tenzor

Wenn

Uživatel
#301 - 10. 6. 2012, 10:24

Děkuji, poslal jsem ti email

Petr VI

Uživatel
#302 - 10. 6. 2012, 10:39

To bronzové je nejspíš keltský talisman něco jako taranisovo kolo (google)

korunka

Uživatel
#303 - 10. 6. 2012, 11:31

K tomu obolu- u nás na aukcích se sem tam vyskytnou a občas v takovém to stavu vyletí i k 1500,- Kč, ale osobně se mi to zdá hodně... Takže cena je hodně relativní.
Být na aukci a přihazovat já, pak bych nabídla max. 800,-, někdo jiný méně, jiný více...
Je to těžko odhadnutelné...

Tovy

Uživatel
#304 - 10. 6. 2012, 12:00

Jo, to kolecko je nejspise amulet - jak psal Petr VI, nebo to muze byt slunecni amulet a podobne. Ja jich mel v ruce par a myslim, ze si to snad prisivali i na obleceni jako ozdobu, nebot jsem videl nejake fotky nalezu, kde jich nasli v mohyle nekolik. Ta zlata osminka je zajimava, pokud bude za rozumnou cenu. Nekdo mi podobnou nedavno nabizel, ale chtel tusim 16 tisic, ja bych za ni nedal vice jak 6.

Pokud bys mel nahodou zajem o oboly, tak tech se mi ted nahromadilo nejak moc, klidne za neco vymenim.

tocomabyt

Uživatel
#305 - 10. 6. 2012, 12:06

Tovy:
posli mi prosim foto obolov co mas na vymenu.
diky.
jacisin76@yahoo.com

jacisin76@yahoo.com

tenzor

Moderátor
#306 - 10. 6. 2012, 18:28

Tovy: byly by fotky podobných amuletů?
Podobná kolečka bez té středové části jsou občas vidět na aukcích coby pravěpodobná předmincovní platidla, tohle vidím poprvé.
Jinak vyrobit něco podobného by vůbec nedalo práci - tím nechci nic naznačovat, jen mě udivuje, jak jsou tu všichni hotoví s verdiktem. 🙂

Tovy

Uživatel
#307 - 10. 6. 2012, 20:08

tenzor: ja to sleduji nepravidelne a bohuzel si nejsem jisty, kde jsem to videl. Sleduji ebay v UK, sem tam aukce antickych veci atd. a hlavne ruzne detektorarska fora, tam se podobne veci objevuji. Slovo "podobne" brat s rezervou. Uplne stejny amulet jsem nevidel, ale tech druhu je spousta.

tocomabyt: poslano

Petr VI

Uživatel
#308 - 10. 6. 2012, 22:06

třeba Google

korunka

Uživatel
#309 - 11. 6. 2012, 08:21
Tovy: byly by fotky podobných amuletů? Podobná kolečka bez té středové části jsou občas vidět na aukcích coby pravěpodobná předmincovní platidla, tohle vidím poprvé. Jinak vyrobit něco podobného by vůbec nedalo práci - tím nechci nic naznačovat, jen mě udivuje, jak jsou tu všichni hotoví s verdiktem. 🙂

..podobné amulety v různých tvarech se vyskytují docela často a nejspíš sloužily k zavěšení buď na krk, ale spíše na opasek. Když však k hladkým, nebo i jiným kroužkům někdo napíše "předmincovní platidlo", vždy mi stojí vlasy hrůzou na hlavě. Domnívám se, že ty hladké kroužky mohly mít úplně jiný význam, spíše funkční- např. součást na postroj koně a pod.. Bohužel spousta hledačů z nich dělá tzv. "předmincovní platidla" aby zvedli jejich cenu. Přitom mnoho těch kroužků není ani tak starých. K těm, co hladké nejsou, měly nejspíš, jak zde bylo psáno, votivní povahu a sloužily jako amulety. Historie je však věda, ve které jde spíše o argumentaci podloženou archeologickými nálezy, ale jak to opravdu bylo, se nejspíš nikdy nedozvíme.

PS: ..dnes se napodobuje a falšuje všechno, takže jistotu člověk nemá nikdy v ničem..

Tovy

Uživatel
#310 - 11. 6. 2012, 09:54

Tak tak. To, ze je to predmincovni platitlo vyslo z toho, ze se ty kolecka sem tam nasly v nadobe zakopane jak treba hrnec s grosi. Jenze v te dobe za platidlo platil pravdepodobne jakykoliv kus bronzu. Je sice fakt, ze kolecka by se dobre nosily na provazku a nemusel by byt na ne pytlik. Ale na druhou stranu v te dobe jsou normalni bochniky bronzu a jejich casti a spousta deputku (nepocitam li normalni veci a jejich zlomky) obsahuje prave spise je a ruzne ingoty a odkapliny. Takze ja si myslim, ze funkce kolecek je hlavne ozdobna. Nasvedcuje tomu i to rozhozeni po polich a lukach, ze to spise ztraceli sem tam. Nachazeji se uplne stejna kolecka, ale propojena navzajem, coz je jasnejsi dukaz zdobeni.

Jinak uplne stejna kolecka (mluvim o obycejnych nezdobenych) se pouzivaly jeste v 50 letech minuleho stoleti na konskych postrojich, takze spousty z tech kolecek jsou nova. Archeologove dokonce o ne nemaji ani zajem, pokud se nahodou nenasly jako soucast depotu nebo na nejake proflakle lokalite s jinymi vecmi. Trochu neco jineho jsou kolecka z eneolitu a pod., ty uz se daji poznat relativne dobre na prvni pohled.

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.