Moderátoři: smith, Misak33, tenzor

pzberatel

Uživatel
#121 - 28. 6. 2011, 22:21

Myslim, ze by sme to tak mohli nazvat. Videl som ho uz asi na dvoch aukciach na Slovensku, v katalogu sa uvadza hmotnost 0,9g. Aj Kolnikova ho uvadza vo svojich publikaciach. Nazivo som ho este nevidel, ale keby som mal tu moznost, bol by som rad. Takze ak ho tu niekto ma, kludne sa mi ozvite 😉

namur

Uživatel
#122 - 11. 7. 2011, 21:44
NAMUR - v jednom starom katalogu som nasie foto malej mince, ktora ma koniky na obidvoch stranach. Je to ta minca na ktoru si sa pytal? Obrázky: ...

nie je to ono, ak sa dobre pamätám tak koniky sú bez dekorácie okolo, ale už ho brzy kamarát donese,tak vyfotím,sám som zvedavý. a díky za snahu,po fotke si dáme debatu,aby sme boli v obraze,že o čo sa jedná

namur

Uživatel
#123 - 19. 7. 2011, 21:05

Konečne sa mi podarilo vyfotiť tú mincu,priemer rovných 10mm,váhu neviem určiť, prikladám fota,čakám od odborníkov koment,resp. diskusiu,s pozdravom

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

dula77

Uživatel
#124 - 19. 7. 2011, 21:26

Odborník nie som. Štýlom sa podobá na Bratislavskú výrobu. Pozerám do knihy od pani Kolníkovej. Je tam ale znázornená tetradrachma, čomu priemer 10 mm nezodpovedá. Zhoduje sa jedna strana,na druhej je portrét bojovníka.

blasko.juraj.ml@gmail.com

korunka

Uživatel
#125 - 19. 7. 2011, 21:53

Podobnou minci, velikostně stejnou, jen s dvěma koníky do prava, popisuje Demski jako východokeltskou ražbu. Norickou ražbu, kterou jsem měla na mysli úplně poprvé, ta je také podobná, má také jako zde koníky na opačnou stranu, jen je má prokreslenější a nemá nad nimi snad ten kroužek. Osobně bych to viděla na ražbu z oblasti Slovenska,východního Rakouska, nebo ještě více na východ... ale bohužel nyní nemám čas více pátrat. Snad ji někdo určí.

alarich

Uživatel
#126 - 20. 7. 2011, 14:28

Podle mě je to stejný typ jak sem poslal namur.11.7.2011
http://aurea.cz/Katalog19/19kat2351.htm
tady je také jedna položka 2388
na těchto nových fotkách je obol stejného typu akorát jiné varianty něco podobného jako u Roselldorfu

namur

Uživatel
#127 - 20. 7. 2011, 21:39
Podle mě je to stejný typ jak sem poslal namur.11.7.2011 http://aurea.cz/Katalog19/19kat2351.htm tady je také jedna položka 2388 na těchto nových fotkách je obol stejného typu akorát jiné varianty něco podobného jako u Roselldorfu

Koníky podobné, len ten jeden krúžok tam není, s tými dvoma čiarami,ozaj čo asi predstavuje? bodka s krúžkom slnko ale tento ?

alarich

Uživatel
#128 - 21. 7. 2011, 08:46

namur:http://aurea.cz/Katalog18/18kat0151.htm

       mrkni na položku 191
       je to sice tetradrachma ,ale patří určitě k těmto typům obolů nad tím koníkem v kroužku je podle mě stejný symbol kosočtverec sestavený z teček a čárek jak u té tetradrachmy.

korunka

Uživatel
#129 - 21. 7. 2011, 15:41

Řekla bych, že ty mince z aukcí jsou hodně jiné. Je tam odlišné provedení koníka. Je třeba si uvědomit, že kůň se znaky nad ním je nejčastější motiv u mnoha keltských kmenů, takže je potřeba jeho podobnost hledat spíše v provedení. Dám sem fotku té východokeltské ražby, která je dle mne právě provedení nejblíže, jen má oba koníky na jednu stranu.

korunka

Uživatel
#130 - 21. 7. 2011, 15:50

Stejná bohužel není, ale nějaká podobnost by tam být mohla... i když když na to koukám, také asi to bude falešná stopa, protože kůň je hodně mohutný...

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.