Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

berserk

Uživatel
#3821 - 2. 5. 2022, 15:46

O nějakém softwaru jsem už četl... myslím že to byl přímo nějaký přístroj z Německa který si sám mince vyfotil a dokázal poznat nejen ražby ze stejných raznic, ale dokonce úplně totožné mince... To mělo pomoci např. při krádežích apod... jen si teď vzpomenout jak se to jmenovalo 😃

berserk

Uživatel
#3822 - 2. 5. 2022, 16:03

Jo tak jsem si vzpomněl... O.S.C.A.R. (Optical System for Coin Analysis and Recognition)
Tady je o tom článek na LP, ale nikdy jsem o tom nic víc nestudoval, tak ani nevím co je na tom pravdy... 😃
https://www.lovecpokladu.cz/home/technologie-rozpoznani-obliceje-pro-urceni-jakekoli-mince-na-celem-svete-7540?backlink=pfxgn///////////
😉

berserk

Uživatel
#3823 - 2. 5. 2022, 16:11

Jinak se mi hrozně moc líbí, jak si to oskenuje tu minci... nejdřív povrch, pak barvu, a pak to spojí dohromady... prostě pecka, to bych chtěl domů 😃

oliver

Moderátor
#3824 - 2. 5. 2022, 16:34

je to hezke, ale zasadni je na tom predevsim software, ne ta "na koleni" udelana hracicka (nemyslim to ve zlem). dneska tohle umi kazdy digitalni 3D mikroskop, jenze jedna vec je ziskat data (3D scan) a druha to zpracovani obrazu a rekognita - to je ta zasadni pridana hodnota. mnoho let zpatky tady nekde na foru na toto tema (rekognity minci) byla diskuse, ale zapadlo to. no a po 10 letech na tom nekdo udela karieru 😃 😃 😃 no, treba to tady cetl 😋

uz jsem par minci takto nejen nasnimal, ale i vytiskl na 3D tiskarne. ale vic casu na to neni.

zajimala by mne spis shoda u minci vyfocenych prasecky - treba zde z fora 😈 😈 😈

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Kucera

Moderátor
#3825 - 2. 5. 2022, 16:59

Mě by zajímalo zda to pozná pouze jednu a tu samou minci nebo zda by to rozpoznalo jiný kus ale ze shodného razidla když např. jedna je částečně nedoražená jako třeba zde:
https://1iq.cz/img/fJMn8/7tUkW.png

oliver

Moderátor
#3826 - 2. 5. 2022, 17:33

to by me taky zajimalo. kazdopadne to bude vsechno otazkou toho vyhodnocovaciho algoritmu - jak moc bude dobre napsanej. pokud to delal nekdo zkusenej, urcite to bude umet vyhodit miru shody a klidne by slo i rici, co ma konkretne hledat/srovnavat, cemu dat vetsi vahu apod., kde vyhodnocovat shodu etc. - technika to zvladne, limit je v lidech a v penezich 🙂

denar

Uživatel
#3827 - 2. 5. 2022, 17:58

na takový software je příliš brzo. Už různé světelné podmínky při focení jsou pro něj zatím neřešitelný problém. A to nemluvím o tom, že síla úderu a náklon raznice při úderu porovnání prakticky znemožní.

Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz

oliver

Moderátor
#3828 - 2. 5. 2022, 18:27

to si uprimne nemyslim. napr. oscanovany povrch lze "nasvitit" z libovolneho uhlu (tudiz pak logicky lze s temi zmenami realne pocitat), tohle je zvladnutelne. v ramci mince nejsou "nezname" v rozsahu od -nekonecno - +nekonecno. dobry software dostane par realnych vstupu a zacne se sam ucit. nerikam ze vzdy a za vsech podminek, ale verim tomu, ze rozpoznavaci algoritmy jsou mnohem dal, nez si vetsina z nas je vubec ochotna pripustit. jen to nikdo jeste neaplikoval na mince 😉

odkaz na animaci (gif sem nejde vlozit)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

OtravnyKomar

Uživatel
#3829 - 2. 5. 2022, 19:08

Takovy pristroj je trosku scifi, nevyhod myslim by to melo vic jak vyhod. Technicky schopnosti by myslim nebyl az takovy problem i kdyz variabilita dvourazu, poskozeni, chyb materialu by hralo roli, samotna funkce by se stala problemem protoze rozsah databazi by byl obrovsky a i kdyby chybovost byla minimalni chyby by se v tom rozsahu nikdo nedopatral, navic financni narocnost vs realny vyuziti je minimalni. To by muselo mit par instituci a lidi a dalsi instituce ktery maji sbirky by tam museli nosit svuj material. Pro soukrome osoby je to nerealny. A pokud by slo jen o algoritmus bez vlastniho zarizeni chybovost by rapidne rostla minimalne diky jak uz nekdo zminil nasviceni.

Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz

elsky

Uživatel
#3830 - 3. 5. 2022, 15:40

V principu by mělo stačit umělé inteligenci předhodit dostatečně velký soubor fotografií s označením, které mince (mincovní obrazy) jsou ze stejných razidel.

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.