Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

chalko

Uživatel
#3561 - 3. 4. 2020, 19:14

dotaz zní zda je uvedené znaménko známo i na groších JL u jiného typu než Cast. III.?

jacx

Moderátor
#3562 - 3. 4. 2020, 19:19

odpověď zněla a zní, že to neznám ani u Cast. III
a dříve zmiňovanou var. III.11 (s či bez takovéhoto znaménka) rovněž neznám

chalko

Uživatel
#3563 - 3. 4. 2020, 19:21

?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

kacuro

Uživatel
#3564 - 3. 4. 2020, 19:34

To je normální hvězdička, jen byl zřejmě poškozený, nebo dodatečně upravený kolek. Nic zvláštního bych za tím nehledal.

kacuro

Uživatel
#3565 - 3. 4. 2020, 19:36

U těch Popic to znaménko není čitelné, ta var. 34 tam byla zmíněna jako potencionální, ale téměř nepravděpodobná možnost.

jacx

Moderátor
#3566 - 3. 4. 2020, 19:42

Tady to vypadá nejspíše na VIII. 47

  • na rubu mezi GROSSI a PRAGENSES je pravděpodobně patrný vršek od trojlistu se stopkou.
  • já tam - z této fotky - nevidím žádný kroužek - ani jeden ani dva.

A pokud jde o šesticípou hvězdu na počátku rubního opisu, tak v tomto případě bych řekl, že asi poškozený punc tohoto znaménka - cíp v pozici 7:30 hod je více zašpičatělý u obou hvězd a jinak je to klasická šesticípá hvězda s tupými konci - typická pro groše z konce vlády.

chalko

Uživatel
#3567 - 3. 4. 2020, 19:53

ok díky oběma, šlo mi jen o to jestli Hánou a Pintou navržená možnost využití rubních kolků z JL pro Karla (hlava lva stylizovaná silnou hladkou linkou..) se neprojeví i tímto znaménkem, které na některých Karlových prvních typech PG prokazatelně je..

kacuro

Uživatel
#3568 - 3. 4. 2020, 19:58

To je samozřejmě možné a i běžné, že se využívaly kolky se znaménky i literami déle.

OtravnyKomar

Uživatel
#3569 - 3. 4. 2020, 20:21

Panove zasnu nad typologii, urcovanim a hlavne zalibou v tom urcovat takhle do detailu prazske grose at uz jde o jakehokoliv panovnika. Opravdu az by se reklo filatelie do detailu. Osobne mi tohle prave na PG odstrasuje a nikdy jsem je nezacal vazneji poznavat. Klobouk dolu

Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz

oliver

Profilový obrázek
Moderátor
#3570 - 3. 4. 2020, 20:26

dulezite je si uvedomit, ze to ma velky vyznam, a neni to jen "filatelie" v tom hanlivem slova smyslu. ty mince nejsou datovane a byly razeny nekolik let i desetileti. poznani, jak se obraz vyvijel a menil, vcetne tech znamenek, umozni pochopeni relativni chronologie a casem umozni i dataci. tudiz ma to docela velky prakticky vyznam a dopad 🙂

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.