Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

kekule

Uživatel
#341 - 14. 12. 2008, 08:36

.... ano, přesně tak..... jen materiál nepřidali, ale z razidla odebrali...... aby byl křížek na minci pozitivní..

Topa77

Uživatel
#342 - 14. 12. 2008, 08:49

Nejsem sice inženýr, natož materiálový, když tak se za svou hloupost omlouvám, ale nějak se mi to nezdá. Křížek nepřesahuje původní kroužek. Razidlo je negativní a má představa je, že to je více méně kulatá díra, možná s trnem uprostřed ( kroužek ). Teď jak se udělá negativně křížek ( díra pro křížek ) z kroužku? Když vezmu formičku na vánoční curoví kulatou a křížek a dám je na sebe, chybí materiál 😁 😁 pokud tam někde nenateče při bouchnutí do puncu.

kekule

Uživatel
#343 - 14. 12. 2008, 09:05

u mě platí to samé..... nejsem inženýr, natož materiálový 😃 😃 😃 .... ale křížek původní kroužek přesahuje... navíc si myslím... omluvte mě kolegové, kteří jste měli na škole deskriptivu... kulatá díra v razidle udělá na minci tečku, ne kroužek.... takže na původním razidle je materiálu na přepuncování dost...

Topa77

Uživatel
#344 - 14. 12. 2008, 09:10

počkáme na Patasona, ten to studoval na škole 😋

btw: o trnu pro vytvoření kroužku snad výše píšu 😕

Dracek

Uživatel
#345 - 14. 12. 2008, 10:28

Pořád opomíjíte jen základní obyčejnou možnost(bez "konspirační" teorie o ryrostech a dělících znamémkách), že se jednalo o opravu částečně ražbou opotřebeného razidla, kde příslušný pracovník neměl po ruce punc kolečka, tak tam bouchnul křížek, který zrovna užívali již na jiná nová razildla. Já vím, že to není potom tak lákavé, ale na vzácnosti a výjmečnosti těchto mincí to také ani takto nic neubere 😃 😃 😃

http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)

Topa77

Uživatel
#346 - 14. 12. 2008, 10:43

😋 😋 😉

Denarius

Uživatel
#347 - 14. 12. 2008, 10:55

Omlouvám se že lezu se svým názorem mezi odborníky na groše. Pozorně jsem si prohlížel fotky které sem dal Archy 4.prosince a domnívám se že se jedná o přechodovou variantu mezi typy IV./25 a V./26 kde byla provedena přeražba razidla, ale kdy k původním křížkům byl přidán kroužek. Kroužek u křížku je velmi tenký, srovnejte to s kroužkem u DEI:GRATIA. A teď mne rozcupujte 🙂

Topa77

Uživatel
#348 - 14. 12. 2008, 11:24
  1. nejsem odborník 🙂
  2. proč ne? 😃

Denarius

Uživatel
#349 - 14. 12. 2008, 11:29

Protože se nevěnuji jen speciálně grošům ale tento kus mne hodně zaujal.

vassilij

Uživatel
#350 - 14. 12. 2008, 12:40

Pánové, byť taky nejsem inženýr, tak z toho, co o výrobě razidel vím - rozdělovací znaménko kroužek mělo uprostřed "kroužku" rovnou plochu razidla ve skoro stejné výšce jako ostatní rovné plochy razidla, takže při přepuncování křížkem ve střední části (tím pádem vlastně ve většině plochy) křížku s materiálem nebyl problém a na koncích ramen, kde křížek zasahoval do negativního obrazu původního kroužku, to buďto nemusí být vůbec patrné nebo se tam projevila deformace kovu při vyrážení puncu. Jinak stejně je poměrně dobře vidět, že křížek byl v razidle "hlouběji" než všechny ostatní puncy - jeho reliéf je tedy na minci vyšší a tak nějak všechna výše zmíněná problematika odpadá ;-)

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.