Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

patason

Uživatel
#321 - 10. 12. 2008, 17:34

Jj, Archy, Castelinova V. skupina je podle mého názoru, soudě podle kombinací rozdělovacích znamének, směsicí typů se lvy I., II. a III. (- podle mých "Úvah o typologii..."). Janovými groši se průběžně zabývám už delší dobu, ale nedostatek času při mém bývalém zaměstnání mi nedovoloval zpracovat detailní typologii. Proto jsem před časem publikoval ty "Úvahy o typologii..." a teď v Mincích a bankovkách vyjde ještě něco k přechodu Janovy a Karlovy typologie a chronologie - ale jsou to jen střípky, které chci dál rozpracovat. Vím o tom, že vzniká typologie a chronologie PG Jana a vypadá to, že i na solidních základech - založená na fotografické dokumentaci jednotlivých typů a variant (bez perovek), taxe necháme překvapit, jaká bude;-) Rozhodně se chci dokopat k tomu, abych začal Oliverovi konečně posílat obrázky na perovky a abychom zkusili dát dohromady ten nedávno diskutovaný korpus mincí grošového období... Až budeme mít kostru k jednotlivým panovníkům, může začít pravá kolektivní práce a budou se doplňovat varianty... už se těším!;-) Archy bude hlavním emisarem pro SR;-)))

Archypov

Moderátor
#322 - 10. 12. 2008, 22:48

Zahlásim sa za riadneho člena pobočky, aby som mohol byť trochu užitočný. Pokúsim sa byť Patasonova a jacxova pravá ruka v grošoch Jána Luxemburského. Uvidím či nebudem viac na škodu... 🙄 😈
To patason: Ak by si zohnal nejaké bližšie info o tej pripravovanej typologii a chronologii, čokoľvek, daj prosím vedieť. Vieš že sme hladní po akomkoľvek literárnom počine. Samozrejme hladní - hladnejší sme po Tvojom počine, uvítal by som Tvoje úvahy o prechode Jánovej a Karlovej typologie... asi hovorím za všetkých. Začnem zháňať všetky možné typy Honzu na fotkách (už som začal), všetko bude samozrejme k dispozícii.

jacx

Moderátor
#323 - 11. 12. 2008, 00:39

Díky Archy - pravou ruku bych opravdu potřeboval - především proto, že se stále cítím být v problematice dost levej
ale je velká čest číst své jméno vedle patasonova

jacx

Moderátor
#324 - 12. 12. 2008, 00:57

Dovolím si představit dva sice ne zrovna krasavce, ale celkem zajímavé grošíky JL

  1. grošík
    [

    Obrázek vložený uživatelem

    ](http://img214.imagevenue.com/img.php?image=38700_JL_A_k428843ky_s_krou26ky_122_173lo.jpg)


mám dojem, že by mohl být příbuzný s Archyho neúspěšně loveným v Polsku představeným zde 4.12.08

lev II. typ, rubní značka H 2 a-c, rubní rozdělovací znaménko čtyři kroužky uspořádané do kosočtverce - rubní rozdělovací znaménko u Archyho poláka je dost špatně patrné resp. určitelné zde podoba nejistá

na líci možná z fota ne dokonale viditelné (na minci lépe) rozdělovací znaménka vnitřního opisu a v první pozici vnějšího opisu jsou dva křížky s patrným náznakem kroužku jakoby pod nimi - není to tak dokonalé jako u Archyho poláka, stejné rozdělovací znaménko trojlístek mezi GRATIA a REX

Castelin neuvádí, líc jko Cn 24-25 ale rub nesedí, připomínám možnou příbuznost s Archyho polákem
bohužel je poškozený dírkou - kdysi někde přibitý ?!? možná původní majitel ho zde pozná a má jej lépe prozkoumaný

  1. kousek opět nic moc vzhled (a bohužel ani fotka není úpně dokonalá)
    [

    Obrázek vložený uživatelem

    ](http://img239.imagevenue.com/img.php?image=39355_JLA_bez2_122_223lo.jpg)


na líci ve vnitřním opisu podle mne evidentně bez rozdělovacího znaménka, ve vnějším opisu 1. a 3. rozdělovací znaménko 2 kroužky, prostřední není rozpoznatelné pro výrazné opotřebení mince

na rubu docela hezký václavský lev - tedy I. typ u JL a rubní značka H 1b
bohužel opět rozdělovací znaménko na rubu není rozpoznatelné

patrná rozdělovací znaménka (patrné jen 3 z 5 ) by odpovídali Cn 41 - jen Cn 41 má vnitřní lícní opis bez rozdělovacího znaménka, ale lev je nejmladšího typu tedy neodpovídá

Prosím o vaše názory - díky

kekule

Uživatel
#325 - 12. 12. 2008, 08:14

... totožný groš jako grošík č.1 jsem vydražil v Polsku loni na jaře... evidentně je Polsko bohaté na zajímavé groše JL..

patason

Uživatel
#326 - 12. 12. 2008, 09:49

To jacx: Oba zajímavé. U prvého bych byl ke kroužkům kolem křížků poněkud skeptický. Všude, kde je možná pochybnost vlivem dvojrázu, je lépe nespekulovat. Takže křížky v kroužku spíš ne, ale to nic nemění na skutečnosti, že jde o vzácnou variantu. O ten polský, o kterém píše kekule, jsme se tuším spolu utkali... je opravdu pěkný - jeho obrázek jsem použil ve svých "Úvahách o PG Jana...":-) Druhý je rovněž zajímavý a pokud vím, jde o variantu dosud nepopsanou. Čtyřicetjednička podle Cast. to nebude, neb jak správně uvádíš, je u této skupiny mladší lev (II. nebo IV.). Doporučil bych grošík popsat - třeba v Mincích a bankovkách - pokud nemáš, dodám kontakt na redaktora...
To kekule: Polsko je opravdu na zajímavé groše (nejen JL) bohaté...:-)

jacx

Moderátor
#327 - 12. 12. 2008, 18:59

díky
zkusím něco sepsat a obstarat lepší fotky - pak bych se poradil co s tím

llibor

Uživatel
#328 - 12. 12. 2008, 22:24

ten druhý groš je fakt bomba. Ale i ten první stojí za hřích. Fakt krása. Bohužel je nemám.

vassilij

Uživatel
#329 - 12. 12. 2008, 22:38

Ten druhý groš má ještě jednu zajímavost - je krásně vidět, jak rytec nedoopuncoval rubní perlovec - u hlavy lva je jen vykružená pomocná kružnice a perličky z velké části chybí.

jacx

Moderátor
#330 - 13. 12. 2008, 13:45
Dovolím si představit dva sice ne zrovna krasavce, ale celkem zajímavé grošíky JL grošík [ ...

dovolím si ještě jednou připomenout grošík č.1 už zde byl probíraný 12.12.

patasonův skepticismus ohledně křížků s kroužky je jistě na místě, přesto mi to nedá
mám podrobnější fotky a přijde mi že dvojráz by to přeci jen být nemusel
zároveň se mi myslím podařilo identifikovat rozdělovací znaménko mezi GRATIA a REX - je jím podle mne trojlístek - stejně jako u Archyho poláka z 4.12. zde na fóru
tady detailnější fota :
celý líc


detail rozdělovacího znaménka vnitřního lícního opisu

Obrázek vložený uživatelem



detail rozdělovacího zanménka mezi DEI a GRATIA

Obrázek vložený uživatelem



detail rozdělovacího znaménka mezi GRATIA a REX - zde nově určuji trojlístek

Obrázek vložený uživatelem


netvrdím, že mám 100% pravdu - proto prosím o vaše názory
díky

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.