Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

Denarius

Uživatel
#311 - 10. 12. 2008, 04:26

Na malé groše je dobrá publikace od V.Hanibala/E.Nováka, je to tam podrobněji než v MKČ.

pavelgregor

Moderátor
#312 - 10. 12. 2008, 06:35

Oli: pošli fotky bílých grošů. Já mám asi takovou smůlu, že většinou natrefím na typ, který v Halačkoj není. 😞 😆
Jinak prý se připravuje knížka na bílé groše, tak jsem zvědav.

Dracek

Uživatel
#313 - 10. 12. 2008, 08:42

Pavelgregor: Knížka na bílé groše se připravuje, autor co vím sbírá a scanuje materiál již několik let(například jezdí scanovat vše co potřebuje z pražských aukcí ČNS), ale že by měla vyjít v nějbližší době rozhodně od autora informaci nemám....

Oliver: často je to fakt spíše o praxi a materiálu MG co projdou komu rukama, neboť pamatuji, že kdykoliv jsem k posezení do hospody přinesl Vláďovi Hanibalovi nějaký MG, koukl na něj a vychrlil typové označení dle své knížky a přidal mincmistra 🙂 🙂 🙂
A také u většiny kusů popsaných v různých aukcích jako neznámý typ zjistil z 99%, že se jednalo o špatné určení 😉

http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)

patason

Uživatel
#314 - 10. 12. 2008, 08:53

Archy, Jacx: lev možná vypadá na I. typ, jen má hrubší tlapu a zavalitější měsíčky jako typy II., písmo na rubu taky odpovídá spíše typu II, stejně jako rubní značka. Buď je to tedy nějak pošramocený II. typ lva, nebo možná přechodný typ, kdy byl použit ještě punc hlavy václavského lva (neb ta jediná, nedoražená:-() by odpovídala typu I. Na druhou stranu líc je určitě starší razidlo, používané s václavským lvem, takže to by podporovalo úvahu o přechodného typu. Škoda, že ta hlava není lépe vyražená...

Archypov

Moderátor
#315 - 10. 12. 2008, 09:03

Ahoj patason. Nemohlo by sa predsa len jednať o Cast. V. 28? Vo svojej štúdii Úvahy o typologii a chronologii pražských grošú Jana Lucemburského spomínaš, že piata Castelinova skupina sa spája ešte s výskytom oboch variant levov. Pochopil som správne že sa tu môže vyskytnúť okrem vysokého leva aj václavský?

Archypov

Moderátor
#316 - 10. 12. 2008, 09:06

Patason, môžem ešte? Keď si vyššie spomínal typy I. a II. myslel si svoje typy, nie Castelinove. Je to tak? Aby som sa vedel orientovať. Pokiaľ som Ťa pochopil správne, tak súhlasím s Tvojim postupom...

oliver

Moderátor
#317 - 10. 12. 2008, 10:04
Oli: pošli fotky bílých grošů. Já mám asi takovou smůlu, že většinou natrefím na typ, který v Halačkoj není. 😞 😆 Jinak prý se připravuje knížka na bílé groše, tak jsem zvědav.

jacx

Moderátor
#318 - 10. 12. 2008, 15:45

Patason díky
takovéto diskuse jsou pro mě (a věřím, že nemluvím jen za sebe) velmi přínosné a poučné
vypadá to, že již máš JL rozpracovaného šířeji než již je opublikováno 😉

Archypov

Moderátor
#319 - 10. 12. 2008, 15:48

To jacx: Určite nehovoríš iba za seba... 😉

jacx

Moderátor
#320 - 10. 12. 2008, 15:50

😁 promiň Archy Tobě samozřejmě také díky...

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.