Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

patason

Uživatel
#251 - 2. 12. 2008, 07:58

Ta razidla nebyla součástí pokladu z r. 1971! Ale byla objevena ve sbírce opavského gymnázia (k tomu viz: PAPOUŠEK, F.: Razidla grošů v opavském gymnasiálním museu, NČČsl. XVI. a XVII./1941, s. 40)

jacx

Moderátor
#252 - 2. 12. 2008, 19:00

Dotaz na všechny - hlavně ti co byli v Brně
jak jsme dopadli s fotkou PG JL se lvem - coby rubním rozdělovacím znaménkem ?
má někdo fotku, že by ji dal na web ?

Archypov

Moderátor
#253 - 2. 12. 2008, 19:04

Jednu som sem dával od Luboša Čížka, ale aj on ju mal iba z ponuky na aukcii, za veľa nestála. Škoda. Mám pre Teba potom nejaké obrázky zaujímavých grošov Jána Luxemburského, niektoré som tu už publikoval, ale hodím Ti ich na mail, niečo si povyberaj. 😉

Archypov

Moderátor
#254 - 2. 12. 2008, 21:58
[ ...

Tak to znova otváram, sorry... 😉 Nemám veru releventné informácie k tomuto grošu. Niečo som dostal na mail od jacxa, PEHUa a Topu, ale rád by som poznal názor ostatných. Jirka Hána a Luboš Čížek mi neodpovedali, tak sa nebudem pýtať dvakrát. Máte niekto nejaký názor? Veľmi by som bol povďačný...

vassilij

Uživatel
#255 - 2. 12. 2008, 22:22

To Archy: mně se nezdá moc určení ani toho tvého prvního - jako Cast. IV/25 jsi mi určil i ten můj "dvojkřížák" (viz. chlubírna) a přitom mají oba groše rubní znaménka úplně jiná - ten můj může IV/25 být - jak jsme již řešili, sken Castelina není nic moc, ale ten tvůj tam podle mě popsaný není. Cast IV/24 je pěticípá hvězda, která by za tvou "růžici", či jak to nazvat, šla snad zaměnit - ale moc pravděpodobné to není.

Archypov

Moderátor
#256 - 2. 12. 2008, 22:42

To vassilij: Prebehol som si všetky záležitosti...; ja som Tvoj groš uviedol podľa mňa správne, čo sa týka toho môjho, uviedol som najbližší možný typ a variantu. Netvrdím že je to 25-ka, len má k nej najbližšie, Či nie? Ružice tu rieši jacx, necháme mu priestor, samozrejme aj Tebe, ale chcem sa tu pýtať na ten groš pod tým, kde je ten trojlístok. Ten ma zaujíma... Tak čo s tým?

kacuro

Uživatel
#257 - 3. 12. 2008, 08:14

Archy: nejsem odborník, ale ten trojlístek je podle mě opravdu trojlístek, je jasně ohraničený a ražba v těchto místech vypadá dost hluboká, po stopce ani památka, takže tam jistě žádná být nemá ... čili tuto variantu Castelin nezná ...

oliver

Moderátor
#258 - 3. 12. 2008, 08:52

ja uz sem ti odpovidal, to si snad [pamatuje(https://www.sberatel.com/diskuse/topic.php?post=37185#post37185) 😁
kacuruv nazor tedy nesdilim...

patason

Uživatel
#259 - 3. 12. 2008, 09:06

OK, omlouvám se, že jsem nereagoval. Ten groš má skutečně trojlístek bez stopky a Castelin ho neuvádí a ani v královéhradeckém nálezu nebyl. Je to stejný trojlístek, jako bývá mezi GRATIA a REX a někdy i mezi DEI - GRATIA a REX - BOEMIE (Cast. 35, 36). Tento trojlístek bývá někdy i mezi GROSSI - PRAGENSES na rubu. Tyto varianty (trojlístek ve jméně krále a/nebo na rubu) jsou poměrně vzácné. Vyskytují se zpravidla s václavským lvem (typ I).

oliver

Moderátor
#260 - 3. 12. 2008, 09:27

o ou... tak mas asi pravdu kacuro... no vyjimecne... samozrejme 🙄

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.