Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Jak se zbavit nalepky?

Vykupminci.cz
Numisargo

Jak se zbavit nalepky?

Moderátoři: dejvy, ikanek, Jaromir, pavlinka, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Autor Příspěvek
Moderátor
tak zbieraj ciste....
_______________
Registrovaný uživatel
Yrjo napsal
Mimochodem, jak řešíte známky se samolepicím lepidlem? Jsem teď takový problém řešil, naštěstí byla na papíru takové konzistence, že šla odlepit a umýt od lepidla, ale to asi vždycky nejde...


Minule jsem zde pokládal tento dotaz, na závěr z toho vyplynulo, že nezbyde, než ji nechat na výstřižku..
Registrovaný uživatel
turtleoverhead napsal
Tento problém jsem vyřešil jednoduše,
nesbírám je.
:D


Tak vzhledem k tomu, že sbírám námět, tak se jim občas nevyhnu. Třeba Bundes Michel čísla 1531 až 1534 nebo 2676. Přece mi nebudou chybět... ;) Ale toho kdo je vymyslel bych nejradši... :evil:
Moderátor
Už jsem to tady někde psal (kdo se nudí, ten si i najde) :lol:.
U samolepicích známek je to podobné jako u známek s klasickým lepem - některé jdou velmi lehce (většina BRD), jiné trochu obtížněji (USA) a další hodně špatně (Francie).

Mimochodem tyto názvy pro použitý typ lepu (či spíše způsob lepení) používají němci (pro ty, co občas používají Michel a nehodlají se zdokonalovat v němčině):
- selbstklebend = samolepicí
- naßklebend = vlhkem lepící
Moderátor
Já se ještě vrátím ke koupání známek a zbavování nálepek - samozřejmě razítkovaných. Dát do vlažné vody a počkat, až nálepka nebo i zbytky papíru z dopisu povolí. Potom na chvíli znovu do vlažné vody a na ssavý papír a počkat, až známka trochu oschne, ale ještě je vlhká. Potom znovu na ssavý papír, přikrýt dalším a nejlepší je vložit do staré bezcenné knihy a pořádně zatížit, klidně přes noc. Známka je jako "nová". Co se týká známek které mají houževnatý lep - některé starorakouské známky a Hradčany - , tak až trochu oschne, lícem na ssavý papír, přikrýt kuchyňskou folií a zatížit. Po oschnutí se známka z folie krásně sloupne. Nebo jak píše Smith - když není ssavý papír, tak obyčejný kancelářský. Ale zásadně nedát na staré rady a do vody nic nepřidávat (saponát, kuchyňskou sůl a jiná blbstva).
« Poslední úpravu provedl(a) blazek007 v 8. 4. 2011, 7:54. »
Registrovaný uživatel
Jediný problém je, že některé staré rakouské známky (např. Franz Mi.142 a spol) se mi nepodařilo díky houževnatému lepu odlepit ani z toho výstřižku.. Mám hromadu skartu, tak jsem to zkoušel, různé teploty od studené po vařící, ale drží jak přibité:(
Registrovaný uživatel
vyzkousejte si na levnejsich znamkach delsi casovy usek ve vode (nekdy jsem musel i narusit "venkovní" stranu aby se voda měla šanci dostat k lepidlu a narusit jej ) , ale je fakt, ze uz jsem si takto dlouho nehral :)
Registrovaný uživatel
U známek s tím houževnatým lepem, který po namočení jen nabobtná a nerozpustí se, například staré Rakousko a Maďarsko, jsem zatím nepřišel na lepší způsob jak je sundat z výstřižku, než podkladový papír ve vlažné vodě seškrabat. Začít škrabat je lepší hned po namočení. Samotný lep pak nesundávám, stejně se to většinou nepovede dokonale a hrozilo by poškození známky.

Na sušení známek s lepem se mi osvědčil silikonovaný papír (používá se jako podklad samolepek) a z druhé strany obyčejný kancelářský papír.
Moderátor
dědek napsal
U známek s tím houževnatým lepem, který po namočení jen nabobtná a nerozpustí se, například staré Rakousko a Maďarsko, jsem zatím nepřišel na lepší způsob jak je sundat z výstřižku, než podkladový papír ve vlažné vodě seškrabat. Začít škrabat je lepší hned po namočení. Samotný lep pak nesundávám, stejně se to většinou nepovede dokonale a hrozilo by poškození známky.


No ja tieto známky radšej ani neodlepujem. Nechávam na výstrižkoch.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
Jak na známky s reliéfním tiskem? Asi by se neměly lisovat mokré?
Registrovaný uživatel
Máte taky problém s výstřižky z pohlednic? Ten silný papír asi nejde prosáknout až k lepu. Řeším to tak, že prostě vrstvu papíru strhnu.
Registrovaný uživatel
Dělal jsem to také tak. Hlavně ta tenká vrchní vrstva lakovaného papíru skoro neprosákne.
Registrovaný uživatel
Pokud má člověk trpělivost tak se to dá hadříkem namáčet shora a jak se začnou odlupovat rožky tak to opatrně namáčet pod nimi. Časem to pak pustí. A má to tu výhodu, že pohlednice zůstane jakž takž zachovalá. Moje sestra je totiž sbírá jako jakýsi archiv fotek především památek, to znamená, že jí tento druh poškození nevadí.
Registrovaný uživatel
K pohlednici ale patří známky a pokud jsou odlepené, je to vážná vada. To samé platí se známkami. Celina v pěkné zachovalosti je přeci mnohem zajímavější, než pouhá známka.
Moderátor
Ale pokud dostaneš hromadu výstřižků z pohlednic, tak už nenaděláš nic.
Pokud jde o celinu, známku z ní odlepit ani nejde :lol:.
Registrovaný uživatel
To Dejvy.
Já jsem reagoval jmenovitě na Yrja, který to napsal jednoznačně. Podle mého názoru tímto postupem jeden získá známku a druhému zbude pohlednice, ale dopustí se znehodnocení obou.
Kolik jsem viděl v životě výstřižků, které například stará paní přinesla na burzu s tím, že je vystříhala z dopisů, protože ty byly moc velké a jí by se všechny nevešly do tašky a proto vystříhala jenom známky. Kolik by ty dopisy musely mít cenu a o kolik ta paní přišla peněz, to už je pouze otázka spekulace, ale mě nad všemi pokusy osvobození známek z dopisů, nebo pohledů, naskakuje husí kůže.
Registrovaný uživatel
Evropa1 napsal
K pohlednici ale patří známky a pokud jsou odlepené, je to vážná vada. To samé platí se známkami. Celina v pěkné zachovalosti je přeci mnohem zajímavější, než pouhá známka.
souhlasím - mne pohlednice bez známky nezajímá , ale takový pěkný zachovalý komplet - paráda
Registrovaný uživatel
Samozřejmě, pohlednice jsem stříhal pouze v úplných začátcích (moje první známky byly z pohlednic), ale sehnal jsem skart ČR, z kterého si odlepuje zvláště sestra (já to sbírám na výstřižcích), a samozřejmě tam jsou i výztřižky z pohlednic.
Registrovaný uživatel
dejvy napsal
Ale pokud dostaneš hromadu výstřižků z pohlednic, tak už nenaděláš nic.
Pokud jde o celinu, známku z ní odlepit ani nejde :lol:.
ale jo , Noris to dokáže
Registrovaný uživatel
turtleoverhead napsal
A nebo papírové ručníky.

Kuchyňské papírové utěrky se osvědčily. Jsou lepší než bavlněná utěrka. Díky za tip!
Registrovaný uživatel
Opravdu nikdo nevíte, čím lze rozpustit lep na starých rakouských známkách? Muselo se o tom psát už v dobových časopisech, nebo se ten lep stal nerozpustný až časem?
Registrovaný uživatel
A nějaký fígl na sušení známek s reliéfovým (ražebním) tiskem nemáte?
Moderátor
Bude nutno se smířit s tím, že některé známky zkrátka odlepit nelze. A to ty zbytky obálek a jiných podkladů jsou někdy skutečně hnusné.
Registrovaný uživatel
Mám nápad na lisování známek s reliéfovým tiskem. Na papír položit úplně nebo už skoro suchou známku vystouplým reliéfem nahoru, přes ni dát papír a přes něj další papír s vystřiženou dírou kolem reliéfu. Prakticky:
1. Na papír překreslit ovál kolem reliéfu.
2. Ovál z papíru vystřihnout.
3. Papír s vystřihnutou dírou přeložit.
4. Známku položit obrázkem nahoru na ten papír tak, aby se díra přiklápěla kolem reliéfu.
5. Mezi přeložený papír s dírou vložit přes známku jiný papír a na něj přiklopit tu díru. Pozor, aby se při tom známka neposunula.
7. Zatížit a počkat, až se známka vylisuje.
Kdybych měl nějaké laciné čisté známky s reliéfovým tiskem, tak bych mohl dělat pokusy, ale to nemám.
Registrovaný uživatel
A nejlepší by bylo ty známky vůbec nelisovat. Tuhle jsem máchal hodinu ve vodě a pak ji jen osušil a nechal ležet na papírové utěrce a kupodivu se vůbec nezkroutila.

Obrázek vložený uživatelemObrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Jak se zbavit nalepky?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1