Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

korunka

Uživatel
#231 - 6. 12. 2011, 07:57
po pravdě řečeno těmi puncy bych se zatím až tolik nezatěžoval - resp. primárně nezabýval tímto - ne, že bych to zcela zavrhoval - to vůbec ne - je možné, že by se na podkladě deformovaných punců dala vysledovat nějaká posloupnost i když na druhou stranu - vyloženě shodně vadné puncy jsem tady neviděl ale nevím, zda chyba v S ve slově GROSSI (míněno přítomnost ležatých S tam, kde má být podle typologie Háskové normální S) nevznikla jinde naž na mincích: ...

..a to já zase jo :-)) Právě, že tam nejsou stejně rozsáhlé defeky těch punců, ale jsou na stejných písmenech! S a P. Jsou dle rozsahu různé, což logicky znamená, pokud by se prokázalo, že mince s nimi nejsou ze stejného razidla, pak podle jejich velikosti poškození lze usoudit, jak šla razidla po sobě a jejich kombinace. (samozřejmě v případě, že se jedná o stejný punc, ale jak správně poznamenal Kacuro, PG se razily poměrně krátkou dobu, i když v obrovském nákladu, takže je to dost možné) Pak bychom teoreticky dokázali zjistit, jaké varianty šly po sobě.
Pokud se nikomu do toho nechce, docela mne to zajímá a zkusím to vysledovat. Pokud o ty informace pak Oliver bude stát, určitě předám. Takže bych vás moc chtěla poprosit, pokud ve sbírce nějaké Jiříky máte, prosím o pokud možno dobré fotky mně na mail (Nebo už to máš Oli v plánu? Abych ti nelezla do zelí, když se tímto zabýváš 😉 )

korunka

Uživatel
#232 - 6. 12. 2011, 08:06
po pravdě řečeno těmi puncy bych se zatím až tolik nezatěžoval - resp. primárně nezabýval tímto - ne, že bych to zcela zavrhoval - to vůbec ne - je možné, že by se na podkladě deformovaných punců dala vysledovat nějaká posloupnost i když na druhou stranu - vyloženě shodně vadné puncy jsem tady neviděl ale nevím, zda chyba v S ve slově GROSSI (míněno přítomnost ležatých S tam, kde má být podle typologie Háskové normální S) nevznikla jinde naž na mincích: ...

..jenže...
když koukneš do Háskové, tak jakokoliv nuanci na kresbě lva, respektive tyto "značky" už uvádí jako rozdílné varianty. Toto, je dle mne nová varianta, protože nejen, že měsíček je za řadou velkých měsíčků, ale ještě má kolem ocasu 3! tečky. To už jsou dva důležité znaky, které se neshodují. Pokud Hásková např. uvádí rozdíl variant jen díky, již diskutované, přítomnosti perly na koruně, což je dle mého názoru mnohem menší nuance než tyto značky, pak se přeci musí jednat o novou variantu.
Jen můj názor 😁
Bohužel k Háskové mám jen tabulku, nemám k ní text, ale pokud by něco takového popisovala jen v textu, nikoliv v tabulce, pak by to chtělo do tabulky určitě doplnit.

jacx

Moderátor
#233 - 6. 12. 2011, 08:14

korunko

...jenže
když se podíváš do typologií (obecně) a srovnáš realitu a pérovky a mnohdy i popis, tak víme, že skutečnost je často je odlišná od popisů a kreseb

proto bych určil asi I.d
nevím teď kolik takových I.d viděla paní Hásková a jak přesně ty mince vypadaly, ale přijde mi právě pravděpodobnější, že než aby toto bylo další novou variantou, že by se mohlo jednat o popsanou var. I.d
ostataně mi přijde celkem pravděpodobné užití puncu pro měsíček hřívy na krku - zde sice na první pohled zcela nesedí, ale nevylučoval bych to
vadou ražby se mi to u tohoto kusu nezdá být

jistě se mohu mýlit

takže další dotaz - má někdo var. I.d ?? - ví někdo jak vypadá ??

oliver

Moderátor
#234 - 6. 12. 2011, 10:22
..a to já zase jo :-)) Právě, že tam nejsou stejně rozsáhlé defeky těch punců, ale jsou na stejných písmenech! S a P. Jsou dle rozsahu různé, což logicky znamená, pokud by se prokázalo, že mince s nimi nejsou ze stejného razidla, pak podle jejich velikosti poškození lze usoudit, jak šla razidla po sobě a jejich kombinace. (samozřejmě v případě, že se jedná o stejný punc, ale jak správně poznamenal Kacuro, PG se razily poměrně krátkou dobu, i když v obrovském nákladu, takže je to dost možné) Pak bychom teoreticky dokázali zjistit, jaké varianty šly po sobě. Pokud se nikomu do toho nechce, docela mne to zajímá a zkusím to vysledovat. Pokud o ty informace pak Oliver bude stát, určitě předám. Takže bych vás moc chtěla poprosit, pokud ve sbírce nějaké Jiříky máte, prosím o pokud možno dobré fotky mně na mail (Nebo už to máš Oli v plánu? Abych ti nelezla do zelí, když se tímto zabýváš 😉 )

Korunko, klidne fotky vybirej. Tutez vyzvu tu mel Luke, ale jak pochodil netusim. Cekal jsem, ze se taky zapoji do diskuse, ale zatim mlci (mozna nechce odtajnit, jake plany s fotkama ma on)

korunka

Uživatel
#235 - 6. 12. 2011, 16:07

...už druhý den stahuji různé fotky po netu a ještě jsem nenašla žádný, kde by byla ve slově GROSSI postavená S. Jestli je to jak zmínil Oliver:
"...na str. 111 je v textove casti uveden pod c. 366 gros zarazen jako Haskova I a, 1 a pod cislem 367 pak Haskova I b, 1. na str. 244 je jejich vyobrazeni. oba maji lezata "S" ve slove GROSSI
nevim, byt Haskovou a nesedet to s moji typologii, tak asi beknu 😈 "

😆 😆 😆 (jen tak mimochodem, tam jsem také koukala 😃 )
V tom případě je celá typologie úplně na hlavu 🙄 Také koukám, že třeba její varianta l.a/2 se liší jen tím, že je M vytvořeno z vylomeného puncu. Teď přemýšlím nad tím, co už tu několikrát zaznělo- zda defekty punců opravdu popisovat jako novou variantu (já bych to asi nedělala, ale každý to vidí jinak).
..jsem fakt moc zvědavá, zda se mi podaří sehnat dostatek obrázků, abychom mohli to či ono objasnit.
Oli- ten diskutovaný s tím "malým měsíčkem" za řadou velkých měsíčků, šla by sem dát lepší fotka? Hned si ho také stáhnu 😉

PS: ...a kdo ví, co je v typologické tabulce ještě za nedostatky, kterých jsme si dosud nevšimly, jak psal Jacx- pokud se dost liší pérovky

milstr

Uživatel
#236 - 6. 12. 2011, 16:54

Tak přidám k diskuzi i já své dva kousky, první určen jako I.a/8 a druhý jako I.b/2.



Obrázek vložený uživatelem


"NON PUDOR EST NIL SCIRE, PUDOR NIL DISCERE VELLE"

jacx

Moderátor
#237 - 6. 12. 2011, 18:11
po pravdě řečeno těmi puncy bych se zatím až tolik nezatěžoval - resp. primárně nezabýval tímto - ne, že bych to zcela zavrhoval - to vůbec ne - je možné, že by se na podkladě deformovaných punců dala vysledovat nějaká posloupnost i když na druhou stranu - vyloženě shodně vadné puncy jsem tady neviděl ale nevím, zda chyba v S ve slově GROSSI (míněno přítomnost ležatých S tam, kde má být podle typologie Háskové normální S) nevznikla jinde naž na mincích: ...

tím jsem mínil, že stávající typologie - co se týká písmen S v GROSSI vůbec nesedí - typologická tabulka neodpovídá

existence různých S ve slově GROSSI je zmíněna Háskovou i v textu před typologickou tabulkou, tak věřím, že existují obě varianty S - napadá mě, zda to tedy není naopak - všude mají být ležatá S, kromě varianty I.a/8 a u té by pak byla S normální, která jsme my zde dosud nezaznamenali

  • kdy a proč se případná chyba do typologie, či její tabulky vloudila nevím a nesedí to ani v popisu Chaurovy sbírky což už je hodně zvláštní

korunka

Uživatel
#238 - 6. 12. 2011, 20:23

milstr- supr, už jsem si je stáhla a jásám! Opravdu začínám věřit tomu, že to podle těch vyštípaných punců půjde vysledovat. Supr na tom je to, že to opravdu vypadá na různá razidla a ruzné rozsahy poškození, takže mít hodně takto kvalitních fotek, byla by to bomba.

llibor

Uživatel
#239 - 6. 12. 2011, 20:32

já už asi 3 roky (co jsem získal Háskovou) kontroluji groše JP a hledám "normální" S a nikdy jsem jej neviděl. Všude samé ležaté. Myslím, že to je asi omyl a korektura to přehlédla. Jinak si to neumím vysvětlit.

milstr

Uživatel
#240 - 6. 12. 2011, 21:01

Tady ještě jedna fotka, ten už jsem ale pustil do světa.

"NON PUDOR EST NIL SCIRE, PUDOR NIL DISCERE VELLE"

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.