Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

ambrosius

Uživatel
#141 - 8. 11. 2010, 14:49

Žádný nápad?

korunka

Uživatel
#142 - 8. 11. 2010, 17:03

Já osobně znám pražské groše Jiříka pouze z obrázků 😁 😁 Dosud žádný ve sbírce nemám a pevně doufám, že to časem doženu, takže jsem se o ně zatím vůbec nezajímala. Dej tomu čas, někdo určitě poradí 😉
P.S.: a propó, krásný kousek, gratulace!

korunka

Uživatel
#143 - 8. 11. 2010, 17:16

..jestli mám stejnou typologii, tak mi to jako b) nesedí... připadá mi, že na horní lilii koruny je perla a je přímo v perlovci, tedy jako varianta l.c/1 Písmeno S je podobné variantě a. ... počkej na ostatní, já osobně s těmito groši zkušenosti nemám..
PS: A taky zajímavé poškozené puncy u písmene E. Super grošík..

korunka

Uživatel
#144 - 8. 11. 2010, 17:22

..a koukám, že ty punci jsou poškozené i u písmene S. Hm, to je fakt super kousek...

Kucera

Moderátor
#145 - 8. 11. 2010, 17:50

Korunko pokud vlastnite typologii a budete mit cas a chut, muzete se prosim podivat take na muj grosik nahore? Dekuji.

lak

Uživatel
#146 - 8. 11. 2010, 18:54

Korunko - a co ta hrubka - sorry, jen humor 😃

jacx

Moderátor
#147 - 8. 11. 2010, 19:11

typologii Háskové na groše JzP mám bohužel jen ve formě nepříliš kvalitního scanu typologické tabulky
a z něj je těžké odlišit detailní rozdíly např. v kresbě koruny - tak jsem někdy na rozpacích

a ještě větší rozpaky mám když srovnám typologickou tabulku s další publikací autorky typologie JzP - s knihou Pražské groše (1300 - 1526) Chaurova sbírka
groš č. 367 Chaurovy sbírky podle mě evidentně má perlu na středním listu koruny, která zasahuje do perlovce - autorka jej však určila jako Hás I. b/1
typ I. b mám v tabulce typologie, jako typ evidentně s perlou na středním listu, která se perlovce nedotýká ??
typ I. c je v tabulce s perlou, která se dotýká perlovce

groš Kucery bych určil jako I. c - ale N v PRAGENSES bez kosého dříku
groš Ambrosia jako I. c/1

Docela rád bych se poučil zda jsou v tom určování grošů Jiříka nějaké jiné záležitosti, které mi unikají - má někdo celý příspěvek:
Hásková, J.: Příspěvek k typologii, váze a jakosti pražských grošů krále Jiřího z Poděbrad In: Karel Castelin - sborník příspěvků k oslavě jeho živostního numismtického díla sestavený u příležitosti jeho 70. narozenin. Hradec Králové 1973, s 77-85.
Pokud ano moc bych o něj prosil.

korunka

Uživatel
#148 - 8. 11. 2010, 19:33
lak
Korunko - a co ta hrubka - sorry, jen humor 😃

No vidíš to, tomu se říká přepracovanost 😁 😁

Kucera

Moderátor
#149 - 8. 11. 2010, 19:38

Dekuji jacxi.
P.S. U grosiku Ambrosia mne zaujalo pismeno R v GROSSI jakoby se tremi spodnimi nozkami - nezda se mi ze by ta leva nalezela jeste ke G ?

korunka

Uživatel
#150 - 8. 11. 2010, 19:41
typologii Háskové na groše JzP mám bohužel jen ve formě nepříliš kvalitního scanu typologické tabulky a z něj je těžké odlišit detailní rozdíly např. v kresbě koruny - tak jsem někdy na rozpacích a ještě větší rozpaky mám když srovnám typologickou tabulku s další publikací autorky typologie JzP - s knihou Pražské groše (1300 - 1526) Chaurova sbírka groš č. 367 Chaurovy sbírky podle mě evidentně má perlu na středním listu koruny, která zasahuje do perlovce - autorka jej však určila jako Hás I. b/1 ...

Nevím, jak to je v Chaurově sbírce, ale v tabulce je to přesně tak, jak píšeš. Varianta b) má v tabulce korunu s perlou na lili nezasahující do perlovce. Takže že by byl v knize překlep, a nebo Hásková viděla důležité rozpoznávací znaky především v opisu a tvaru písmen a opomněla tvar koruny???

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.