Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

OtravnyKomar

Uživatel
#671 - 12. 2. 2022, 17:23

Těch anomálií u grošů Ferdinanda s písmenem D je povícero. Literaturu na to nemám ale nedávno jsem viděl tenhle kousek. Bohužel mi neříká pane ale je každopádně zajímavý.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz

Koniáš

Moderátor
#672 - 12. 2. 2022, 17:40

Jj,jako třeba tenhle,který mimochodem také nemám otypovaný,takže též prosím😉

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Igni probatur aurum, virtus miseria...

Kucera

Moderátor
#673 - 12. 2. 2022, 20:52

Mazar – zajímavé groše. Ten horní s otevřenými D je typ Smělý VII.b jehož ražba je datována do roku 1531. V typologii z roku 1996 je ale s tímto typem písma uvedena pouze varianta VII.b1 s částečně jinými rozdělovacími znaménky a s opisem BOEMI. Pokud nebyla popsána jinde, jedná se u vašeho groše o novou opisovou variantu aversu.
U druhého vašeho groše by se mělo jednat o letopočet 1535 s opisem GRACIA. Typologie J. Chvojky vaší opisovou variantu aversu neuvádí, nejblíže je avers typ 11 s vnitřním opisem * FERꓷINANꓷVS : PRIM, revers je typ a, ocas je typ K. Takže jako u prvního groše, pokud nebyl později jinde popsán, jedná se o novou opisovou variantu aversu.

Koniáš

Moderátor
#674 - 12. 2. 2022, 21:16

Moc vám děkuji za podrobné určení,na určování mám jen Chvojku a ten je na opisové varianty dost povrchní.

Igni probatur aurum, virtus miseria...

Koniáš

Moderátor
#675 - 23. 2. 2022, 21:00

Zdravím vespolek,mohl by se mi někdo kouknout do literatury na tenhle grošík 1539 s krásnou zkomoleninou “EERDINANDVS” děkuji moc.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Igni probatur aurum, virtus miseria...

Koniáš

Moderátor
#676 - 6. 3. 2022, 20:50

Nikdo nic? Myslím,že na groši je BOHEMIE. Podle typologie Chvojky ani Smělého se ten groš nedá určit.Existuje ještě nějáká jiná literatura na tyhle mince? Každý druhý groš který koupím se nedá nikde určit. Mám spoustu grošů,které podle literatury nejde zařadit. Není tu někdo,kdo sbírá tyhle groše? Myslím,že jsou groše Ferdinanda I i přes jejich pestrost a tisíce variant dost okrajová sběratelská záležitost a je to škoda.

Igni probatur aurum, virtus miseria...

kacuro

Uživatel
#677 - 6. 3. 2022, 22:02

Tak sis odpověděl, existuje spousta nepopsaných variant, na tom není nic zvláštního. Pokud chceš, aby byly někde popsány, tak se do toho můžeš pustit a začít s tím 😉

Koniáš

Moderátor
#678 - 6. 3. 2022, 22:06

No joooo,ale na to těch grošů zase tolik nemám😉

Igni probatur aurum, virtus miseria...

Koniáš

Moderátor
#679 - 6. 3. 2022, 22:10

Asi by bylo jednodušší doplnit již stávající typologie.

Igni probatur aurum, virtus miseria...

oliver

Moderátor
#680 - 6. 3. 2022, 23:09
Nikdo nic? Myslím,že na groši je BOHEMIE. Podle typologie Chvojky ani Smělého se ten groš nedá určit.Existuje ještě nějáká jiná literatura na tyhle mince? Každý druhý groš který koupím se nedá nikde určit. Mám spoustu grošů,které podle literatury nejde zařadit. Není tu někdo,kdo sbírá tyhle groše? Myslím,že jsou groše Ferdinanda I i přes jejich pestrost a tisíce variant dost okrajová sběratelská záležitost a je to škoda.

Okrajove to urcite neni, jen se kolem toho tak nesmyslne neblazni, jako napr. kolem grosu Vaclava II. I tak jsou v soucasnosti ceny prumernych stavu zbytecne vysoke a spousta lidi, co to driv byla ochotna "sbirat na varianty" uz na to proste kasle.

Na doplneni stavajicich typologii by bylo treba se doptat jejich autoru. Co Chvojka nevim, o aktualizaci Smeleho jsem slysel neco v tom smyslu, ze autor ma sice dost materialu na aktualizaci, ale aktualne zcela jine priority. Co muze udelat kazdy z nas je to, ze novou / nove typy / varianty proste opublikuje formou clanku.

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

Bublinky na mince CAPS 40

Bublinky na mince CAPS 40

Cena: 102,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 2032

Rakousko - čistá - č. 2032

Cena: 12,- Kč

Přejít na eshop
Kovová lupa LU 11

Kovová lupa LU 11

Cena: 337,- Kč

Přejít na eshop
Tradice české známkové tvorby - razítkovaná - č. 281

Tradice české známkové tvorby - razítkovaná - č. 281

Cena: 2,- Kč

Přejít na eshop
Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Brad Marsh - 126

Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Brad Marsh - 126

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
Památník národního písemnictví v Praze - PRAGA 1988 - čistá - č. 2842-2845

Památník národního písemnictví v Praze - PRAGA 1988 - čistá - č. 2842-2845

Cena: 10,- Kč

Přejít na eshop
100. výročí UPU - čistá - č. 2104-2109

100. výročí UPU - čistá - č. 2104-2109

Cena: 8,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1945

Rakousko - čistá - č. 1945

Cena: 8,- Kč

Přejít na eshop