Asi chápu, že nelze mít vše jasně nalinkováno. Ale pokládám dotaz co je z určitého pohledu regulerní FDC a co ne.
Pokud to vezmu z teoretického pojetí, pak FDC je obálka prvého dne, to znamená, že to může být jakýkoli dopis, s nalepenými známkami a ofrankovaný prvá den vydání.
Katalogy pak uvádí ruzné seznamy FDC, ovšem i mezi katalogy je dost razantní rozdíl.
Pokud vezmu příklad, se kterým si nyní nepatrně lámu hlavu, mám zde poměrně rozsáhlou korespondenci z Nizozemí do čsr. Oficiálně dle katalogu začínají tyto fdc od roku 1950 a prvé FDC dosahují velmi vysokých katalogů.
Mám však zde řadu obálek označených jako fdc, opatřených příslušnými známkami a frankovaných v příslušný den a řádně odeslaných do čsr v předchozích letech..
Jako příklad i s fotkou uvedu dopis odeslaný firmou velmi lehká razítka s.v.p. 16.9.1946 se známkami pomoc pro boj proti tuberkuloze.
Sice to řeším po svém, dopis ocenuji dle platného katalogu a dle známek, tedy zde je souhrný katalog 285E.
A zde je má otázka, ocenují se obálky se známkami frankovanými prvý den vydání jinak, než totožné známky frankované v pozdější dny?
Obrázky:
Tato problematika by byla na rozsáhlý článek; zkusím alespoň ve stručnosti:
Označení "FDC" je vždy pro obálku s razítkem dne vydání nalepené známky / známek bez ohledu na původ.
Druhů FDC je poměrně hodně - úředně vydané FDC, vyrobené FDC, obálky s denním razítkem dne vydání atd.
Pokud jde o ocenění v katalogu, záleží vždy na tom, co je pro příslušnou zemi uvedeno. Např. u NDR Michel rozlišuje úředně vydané FDC, FDC na neutrální obálce a obálky s razítkem ze dne vydání (s poznámkou, že úřední FDC nebyla vydána).
U známek BRD jsou oceněna i FDC, přestože německá pošta vydává oficiálně pouze ETB (nálepní listy s razítkem dne vydání).
Některé poštovní správy vydávají více typů FDC (např. Švýcarsko či Liechtenstein mají FDC s celou sérií známek, pak jednotlivě každá známka na jedné obálce a pak ještě čtyřbloky známek na obálkách).
Některé poštovní správy prodávají obálky k příslušným emisím (i včetně označení "FDC") bez nalepených známek, takže může vzniknout několik variant.
etc.
U této konkrétní obálky (potažmo u dalších z Nizozemí) by asi bylo relevantní ocenění z místních zdrojů, tj. zjistit, jakým způsobem se tyto obálky oceňují přímo v Nizozemí.
Děkuji
pro mne nová informace, že některé katalogy odlišují ruzné druhy FDC. Bral bych tedy fdc s oficiální obálkou, pak FDC běžného sběratele, který si šel hodit dopis první den vydání, nebo fdc filatelistické firmy, která se k tomu natiskla i svou obálku.
S tím oceněním bych ale v dnešní době nebral moc v potaz do jaké míry odpovídá frankatura tarifum.
Jednak je zcela jiná situace pro filatelistu dnes a jiná v padesátých letech minulého století, kdy bylo zkoumání dovedeno na vrchol dokonalosti s využitím všech vědeckých metod.
Pro mne osobně to je ale velmi užitečný návod na další zvažování, jak ohodnotit.
A když se ještě vrátím k tomu druhému příspěvku, není uplně jedno, zda-li poslal pan A z jednoho města dopis do města B čirou náhodou podle platnmé frankatury, nebo zda-li pán B, filatelista poslal z města C jinému kolegovi pěknou serii známek první den vydání bez ohledu na správnou frankaturu?
Pokud vezmu svuj případ, posílám poměrně hodně dopisů, ale v podstatě moc nepátrám jaká je správná frankatura a lepím na dopis známky označené A a pro jstotu tam dám i nějakou jinou známku starší hodnotovou.
Ale jak píši výše, prostě dnes je jiná doba.
děkuji dejvy za reakci...!!
Zdreavim vas koolabs zrovna takove tema jsem resil na burse znamek v Zürichu s clovekem co se specializuje na Niedarland prodal jsem mu celistvost leteckou postou zaslanou do Svycarska FDC ktera mohla byt cenove vysoko ohodnocena protoze to bylo kratce pred rozpadem ( konec) letecke spolecnosti KLM a ted diky tomu ze neodpovidal tarif a celistvost byla FDC a radne prosla dostal jsem jen zlomek ceny (30sfr) ktera by byla normalne mnohem vise hodnocena jako napr uvadite vy zde .A zde vam posilam na ukazku z katalogu Michel = vasi emise jak jsou hodnoceny aby jste pochopil trochu to prelozim jen kratce co uvadi katalog
FDC=ohodnoceni plati pro celistvosti s razitkem 1 dne platnosti vydani emise bez ohledu jestli porto odpovida tarifu!!! Ale pozor tady je ten problem cenovem ohodnoceni protoze pokud porto odpovida tarifu tak takove ohodnoceni takove FDC ja mnohem vice ohodnoceno a to muzete se podivat sam kde posilam ukazku z katalogu a zde pozor pokud vidite zrovna ta vase emise Mi=552-557 je oznacena FDC (f) a to prekladat neni treba 😉 takze muj nazor je ze pokud porto odpovida tak muzete Fdc hodnotit podle katalogu co uvadi pokud ne ma to cenu znamek ⊙
Obrázky:
Děkuji Donnovanovi za další informace.
Myslím, že otázka pravosti, certifikacii, případně i katalogových hodnot má na diskuzním foru jen doprovodný smysl. Pokud vezmu rozdíly mesi Sasone a mezi stampworld, tak se jedná prakticky o nulu navíc .
K Nizozemí používám dva specielní katalogy pro tuto destinaci, jeden nový. Musím říci, že i tematicky se tyto katalogy velmi liší. Ale to je asi stejné jako u našich katalogů ruzných autorů.
Také se samozřejmě dívám do Jiných katalogů pro Nizozemsko, do michelu moc ne. A pak také prakticky ověřuji vyguglením realizovaných aukcí a jejich uváděné hodnoty.
Nizozemský katalog pro FDC uvádí hodnoty pouze FDC oficiální produkce vydavatele známek. Možná že michel to vidí jak píše donnovan jinak.
I propto jsem se dotázal a musím říci, urovnal si názor.
U ostatních odkazuje na hodnoty celivstvostí, ovšem nenalezl jsem v těchto katalozích hodnocené celivstvosti od roku 1950 a výše. Jen do roku 1949.
A pro Donnovana ještě vyfotím ze své sbírky i certifikát:
Obrázky:
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.