Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » Dukáty 15-16 století

Vykupminci.cz
Numisargo

Dukáty 15-16 století

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den, chtěl bych se jen teoreticky zeptat, jak je to s nálezy mincí na vlastním pozemku? Pokud budu například na svém pozemku hloubit jezírko a kopat do hloubky, a přitom tam objevím dejme tomu větší množství dukátů (řekněme 250+ (Jan Luxembourg, Karel IV, Vladislav Jagellonský, rudolf 2, holandsko + snad nějaké turecko ) tak jak je to podle práva?
Pokud stejné dukáty jednoho panovníka nenesou žádný letopočet tak jak je ocenit? Je tam nějaké ocenění podle raznice, nebo mají všechny stejnou cenu (čím lépe natisklé, tím dražší?)
Vždycky jsem si myslel že opravdový dukáty jsou mnohem větší.
Registrovaný uživatel
Pokud jsou v zemi, tak je vše majetek kraje, kde byl nález uskutečněn. Nebo se pletu? Zvlášť když píšete o předmětech v celkové ceně nějakých desítek milionů...pak nám napište, kolik jste sem dostal nabídek na odkup....na vašem místě už bych volal po tomto vašem příspěvku Národní muzeum, které se k tomu staví patrně nejlépe a celé to tam zanesl a počkal na nálezné.
Moderátor
V případě archeologického nálezu (= staré mince, šperky a podobné artefakty historické hodnoty) na vlastním pozemku je nálezce podle zákona o státní památkové péči povinen oznámit nález Archeologickému ústavu, nejbližšímu muzeu, nebo obci - obecnímu úřadu. Oznámení je třeba učinit nejpozději následující den po nálezu.
Nálezci náleží nálezné ve výši ceny materiálu, anebo ve výši desetiny kulturně-historické hodnoty nálezu určené na základě odborného posudku.
Pokud popisujete reálnou situaci, na což by se z kontextu vašeho příspěvku dalo uvažovat, pak bych se zachoval tak jak píše kolega Petr1596 a hned volal do Národního muzea.
V (teoretickém?) případě, který popisujete, by se hodnota měla určovat dle kulturně-historické hodnoty, která je značně vyšší, než cena kovu. Ocenění provedou odborní pracovníci muzea a bere se v úvahu i tržní hodnota zastoupených mincí (viz aukce - rozhoduje vzácnost výskytu na trhu a zachovalost).
Jo opravdový dukáty jsou celkem droboučký :-)
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 1. 12. 2023, 17:03. »
Registrovaný uživatel
Pokud chcete, můžeme vám sem dát mail na pracovníky muzea, kteří se těmito záležitostmi včetně ohodnocení zabývají, vyjdou vám vstříc a budou tlačit na to, aby odměna byla z té kulturní hodnoty, ne jen z hodnoty kovu...
Registrovaný uživatel
Myslím, že to nebude pravdivý příběh, ale jen teorie. Neznalý člověk nerozezná komu dukát patřil. Většina co mi do výkupu něco donesla, neměla ponětí co je to za panovníka, ale vždy věděli, že to má velkou cenu :-)
Pokud něco máte pošlete mi email a řeknu vám co to je.
Ale jak je psáno výše, vše se má odevzdat. Nějaké nálezné dostanete.
_______________
Registrovaný uživatel
Ten už se neozve. Zjistil, že se střelil do vlastní nohy a šel se utopit do toho jezírka................
Registrovaný uživatel
Tak zatím jen jeden kupující? To je dobré, čekal jsem větší nápor, ale aby byly dohromady Janové a ty nemladší mince není moc pravděpodobné...snad jedině nějaká muzejní sbírka deponovaná v jezírku.
Registrovaný uživatel
Pohádky zpomalují čas a připravují prostor pro naše sny…A jestli vás trápí osud ,nemoc , stáří nebo cokoliv jiného…nebojte se rozběhnout a odrazit z jejich pružného můstku ..nemůžete dopadnou nikam jinam , než …do štěstí  :- )…Hezká pohádka :- )) :- ))
Registrovaný uživatel
šlo to napsat důvěryhodněji...
Registrovaný uživatel
Ja bych prizval publicistu, mohl by to odborne posoudit a publikovat o tom nejaky epos. Ale bacha aby vam to pak nechtel menit za svatovaclavske dukaty a jinou bizu.... :-)
_______________
Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz
Registrovaný uživatel
linx: Zákon to praví zcela jasně. Na povrchu jsou věci zjevné, pod povrchem skryté a je úplně jedno, kdo ten pozemek/budovu vlastní. Obé se ohlašuje obci.

https://www.kurzy.cz/zakony/89-2012-obcansky-zakonik/cast-3-hlava-2-dil-3-oddil-2-pododdil-1/
_______________
Jedna dvě, Baba jde. Jde si Jaga pro tebe.
« Poslední úpravu provedl(a) gorila v 2. 12. 2023, 12:23. »
Registrovaný uživatel
petr1596 napsal
Pokud jsou v zemi, tak je vše majetek kraje, kde byl nález uskutečněn. Nebo se pletu? Zvlášť když píšete o předmětech v celkové ceně nějakých desítek milionů...pak nám napište, kolik jste sem dostal nabídek na odkup....na vašem místě už bych volal po tomto vašem příspěvku Národní muzeum, které se k tomu staví patrně nejlépe a celé to tam zanesl a počkal na nálezné.

Díky, já ale nikde nepsal že jsem něco takového nalezl, já se jen ptal čistě teroreticky, POKUD BYCH něco takového nalezl. Žádné nabídky nemám. Zde jsem žádný svůj email nezveřejnil.
Registrovaný uživatel
jacx napsal
V případě archeologického nálezu (= staré mince, šperky a podobné artefakty historické hodnoty) na vlastním pozemku je nálezce podle zákona o státní památkové péči povinen oznámit nález Archeologickému ústavu, nejbližšímu muzeu, nebo obci - obecnímu úřadu. Oznámení je třeba učinit nejpozději následující den po nálezu.
Nálezci náleží nálezné ve výši ceny materiálu, anebo ve výši desetiny kulturně-historické hodnoty nálezu určené na základě odborného posudku.
Pokud popisujete reálnou situaci, na což by se z kontextu vašeho příspěvku dalo uvažovat, pak bych se zachoval tak jak píše kolega Petr1596 a hned volal do Národního muzea.
V (teoretickém?) případě, který popisujete, by se hodnota měla určovat dle kulturně-historické hodnoty, která je značně vyšší, než cena kovu. Ocenění provedou odborní pracovníci muzea a bere se v úvahu i tržní hodnota zastoupených mincí (viz aukce - rozhoduje vzácnost výskytu na trhu a zachovalost).
Jo opravdový dukáty jsou celkem droboučký :-)


Díky moc za informace. To že "Oznámení je třeba učinit nejpozději následující den po nálezu" znamená přesně co? Že pokud to oznámení učináím o pár dnů později, tak nedostanu nic?
Registrovaný uživatel
lub121 napsal
Myslím, že to nebude pravdivý příběh, ale jen teorie. Neznalý člověk nerozezná komu dukát patřil. Většina co mi do výkupu něco donesla, neměla ponětí co je to za panovníka, ale vždy věděli, že to má velkou cenu :-)
Pokud něco máte pošlete mi email a řeknu vám co to je.
Ale jak je psáno výše, vše se má odevzdat. Nějaké nálezné dostanete.


Myslím, že každý i v mincích neznalý hlupák, který má internet už 20 let, si sám na internetu dovede vyhledat obrázky starých zlatých mincí.
Registrovaný uživatel
Řekněme. že těch ten někdo celý den a půl prosíval vykopanou hlínu,půjčil si detektor a detektorový vyhledávač a mincí je už dejme tomu skoro 420 kusů plus dva řetězy,několik medailonů, několikery náušnice,prsteny, různé zlaté úlomky a spousty jiných neznámých mincí (římských). Jak byste postupovali?
JÁ NEŘÍKÁM ŽE JSEM NĚCO TAKOVÉHO NAŠEL, PTÁM SE JEN TEORETICKY !!
Registrovaný uživatel
To já znám. Vždycky když jdu sázet keře vyndám džbánek dukátů. Já už to rovnou hazu přes plot k sousedům na kompost. Kdo se s tím má pořád počítat a sepisovat to s úřady. Ať si to vyřídí oni...
_______________
Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Říká se tomu nepovolený archeologický výzkum, je za to pokuta, event. podmínka. Stačí, když si prostudujete zákon, od nás tady těžko nějaké výklady práva dostanete.
Registrovaný uživatel
No občas člověk ve spánku sní , ale většinou si i tak v určitém okamžiku uvědomí , že se jedná o sen. A sen je sen , probudíš se a je bílý den .. Já být vámi bych se….. probudil :- )) :- ))
linx napsal
Řekněme. že těch ten někdo celý den a půl prosíval vykopanou hlínu,půjčil si detektor a detektorový vyhledávač a mincí je už dejme tomu skoro 420 kusů plus dva řetězy,několik medailonů, několikery náušnice,prsteny, různé zlaté úlomky a spousty jiných neznámých mincí (římských). Jak byste postupovali?
JÁ NEŘÍKÁM ŽE JSEM NĚCO TAKOVÉHO NAŠEL, PTÁM SE JEN TEORETICKY !!
Registrovaný uživatel
Dobry den, ucet “macho-chlapovic” bol zalozeny dnes (zrejme za ucelom reakcie na koment vyssie), avsak nie je to nas firemny ucet, napriek tomu, ze tam je aj odkaz na nasu firemnu emailovu adresu. Od akehokolvek obsahu, ktory je pisany pod nickom “macho-chlapovic” sa distancujeme a poziadame admina o zrusenie tohto uctu.
Andrej Macho - Macho & Chlapovic
Registrovaný uživatel
Koukám co se to tady děje... 😱
_______________
Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz
Registrovaný uživatel
řekl bych, že tady někdo někomu leží v žaludku, ostatně už jsme to jednou zažili... asi bych se nedivil, kdyby původní... no nic.
Registrovaný uživatel
Může to být provokatér, který tady vystupoval pod přezdívkou "Kato" jestli si na něj ještě pamatujete.
Neustále měnil nicky a provokoval.

Jeho poslední známý nick je Abstinent:

https://www.sberatel.com/diskuse/profile/14098

Zničehož nic se po něm slehla před časem zem.

Odpovídal by tomu i nick "ElGato", že je to on:

https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/nalezovy-stav-minci-kolem-roku-1500-45896
Registrovaný uživatel
PetrPal napsal
Může to být provokatér, který tady vystupoval pod přezdívkou "Kato" jestli si na něj ještě pamatujete.
Neustále měnil nicky a provokoval.

Jeho poslední známý nick je Abstinent:

https://www.sberatel.com/diskuse/profile/14098

Zničehož nic se po něm slehla před časem zem.

Odpovídal by tomu i nick "ElGato", že je to on:

https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/nalezovy-stav-minci-kolem-roku-1500-45896


ty si nikdy nebyl nejostřejší tužka v penálu :lol:
Registrovaný uživatel
Patrně zahořklý archeolog. Chápu jejich frustraci,
" detektoráří" nacházejí samé zlato a oni studovali vysokou školu a mají plat se kterým se dá těžko vyjít. A jediné ocenění je foto v regionálním deníku. Kde ukazují kus střepu, ze záchranného výzkumu. Nad kterým ohrneme nos.
To není posměch, to je bohužel realita.
_______________
Konzultace a poradenství v oboru frenologie.
Registrovaný uživatel
PetrPal napsal
Může to být provokatér, který tady vystupoval pod přezdívkou "Kato" jestli si na něj ještě pamatujete.


Radsi mlc nez zacnes nekoho obvinovat. Protoze nemuzes byt vic vedle. Kato stejne jako dalsi v jedny vlne odesli kvuli tem nekolika malo primitivum co to tady obsadili... Mame spolecne svoje vlastni male forum kde je pritomen a jsem si zcela jisty ze nemuzes byt dal od pravdy...
Mimochodem tady par lidi o spolecnosti MaCh nevybirave mluvili...
_______________
Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » Dukáty 15-16 století

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1