Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Vykupminci.cz
Numisargo

Drobné peniaze grošového obdobia

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 90 91 92 93 94 95 96 97 98 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
tuhle orlici s W - řekl bych Windshaim dle Nechnického - se mi nedávno nepodařilo vydražit
určení tam měla také nějaké jiné

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pridám na pokuk aj ja svoje 2 peniazky Brna a Jihlavy (snáď).
Bohužiaľ o nich nič neviem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
jinak jsem velmi rád, že se tu "moravské téma" v rámci grošového období (i když ta falc je místem - ne až tolik dobou - poněkud mimo) trochu rozproudilo a předem varuji, že vás tu hodlám zásobovat dalšími dotazy
Registrovaný uživatel
oliver, jacx, jv64: Nechanický tuhle orlici s W na prsou přiřazuje do mincovny Windsheim, ale zná pouze minci s gotickým W na prsou. Erlangen ve "Nurnberger Forschungen 22" z roku 1979 zná více variant a to: s gotickým W, latinkou psané W a bez písmene W. Řadí je stejně jako Nechanický Václavu IV., ale do mincovny Norimberk. Tu, co na webu našel Oliver je právě ta varianta bez písmene W na prsou orlice.
Co se týká řazení těchto mincí v zahraničních aukcích, tak tam Nechanického neberou v potaz a řadí si to podle svých autorů. Viz. např. Nech.197 je v zahraničních aukcích přiřazen vždy Karlu IV. mezi lucemburské ražby.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Moderátor
o joj, je to nase mincovnictvi pekne zamotane :)
Moderátor
l m 2009 - horní bude Brno - Brno, město, po r. 1457, kruhový peníz se šachovanou orlicí Sejbal - SNS1tab XXII/457 (Radoměrský - Rad. II./16)

- u dolního nevidím z fotky indicie, které by naváděli na Jihlavu

denar - ano (ten mnou nevydražený) byl pořadatelem také přiřazený do Norimberka
Moderátor
dolni bude taky brno myslim, vidim zbytky sachovani
Moderátor
oliver napsal
dolni bude taky brno myslim, vidim zbytky sachovani

také se mi zdá - na koncích křídel a dole na letkách
Registrovaný uživatel
jack, oliver, vďaka. Máte môj obdiv. Hold kto umí, ten umí a kto neumí,...
Moderátor
denar napsal
oliver, jacx, jv64: Nechanický tuhle orlici s W na prsou přiřazuje do mincovny Windsheim, ale zná pouze minci s gotickým W na prsou. Erlangen ve "Nurnberger Forschungen 22" z roku 1979 zná více variant a to: s gotickým W, latinkou psané W a bez písmene W. Řadí je stejně jako Nechanický Václavu IV., ale do mincovny Norimberk. Tu, co na webu našel Oliver je právě ta varianta bez písmene W na prsou orlice.
Co se týká řazení těchto mincí v zahraničních aukcích, tak tam Nechanického neberou v potaz a řadí si to podle svých autorů. Viz. např. Nech.197 je v zahraničních aukcích přiřazen vždy Karlu IV. mezi lucemburské ražby.

Dokonce existuje oboustranná ražba, nevím, jestli je vůbec někde publikovaná, která má na jedné straně orlici s W a na druhé gotickou majuskulu, jako Falc ze skupiny Nech 211-3. Květinová výzdoba kolem písmene zase přesně odpovídá jiné jednostranné ražbě, kterou Němci dávají do Bamberka nebo Auerbachu. V každém případě to bude Václav IV. a to W bude spíš iniciála jména.
Moderátor
fotky

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
..trochu odbočím od orlic a zamířím ke lvíčkům...
Kruhové peníze se lvem jsou pro mne noční můrou, protože jsem zastáncem pérovek, dělá mi problémy tyto mincičky určovat, a proto jsem tak dosud nečinila. Je to ale dost chaotické, takže jsem se rozhodla to napravit a zařadit si je. Zde je větší část:

1. zaujal mne ten měsíček pod ocasem, ale asi to nebude nic neobvyklého.
Tipuji něco z typu VI.?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
2. eh, tak to fakt netuším...možná něco z typu IV.?? :shock:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
tak to ti presne rekne Greggy, o vikendu me daval do ruky separatek, kde to ma zajimave zpracovane a doufam to vypusti do sveta... jinak co sem pochytil ja, souhlasim s tebou s tou VI. ja mam u velmi podobneho VI.2
Registrovaný uživatel
Oli díky, snad bude mít na mne čas, je jich dost :D

3... mezivládí nebo něco z paralelní řady?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 19. 6. 2012, 14:58. »
Registrovaný uživatel
4. ..a zatím poslední- zase VI.???

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
..ještě koukám, že ty, co jsem typovala jako VI. (i ten nahoře) mají vyštíplý punc u ucha lva... ale předpokládám, že je to opět běžná věc..
Moderátor
Korunka : Viděl bych to asi takto ( podle Hány ) :
1,7,8 typ VI/2 - má 3+4 měsíčky a velkou hlavu
2,4,5,6 typ A/1 - má 4+4 měsíčky, hlava je nižší obdélníkového tvaru
3 typ A/2 - má 4+4 měsíčky, hlava je vyšší spíš čtvercová
9 typ VI/1 - má 3+4 měsíčky, splývající packu a velkou hlavu

On rozdíl mezi typem A/1 a A/2 se hodně těžko rozlišuje, protože hlavy typu A/1 mají různé velikosti. Jako pomůcku spíš používám poměr mezi výškou a šířkou hlavy. Jako další vodítko pro typ A/2 je spíš hlava s méně výrazným uchem ( u A/1 je většinou dost výrazné ) Toto ucho pak postupně zaniká se současným zvětšováním hlavy u následujících variant paralelní řady A.

Pro ilustraci uvádím obrázek. Není to sice úplně ono, ale snad to pro představu postačí. Typ A/2 mám pouze jediný kus, takže musí postačit.

U pacek máš ukázány jaké jsou nejčastěji použité puncy při splývající, a jaké při samostatné ( vše bez splynutí s měsíčkem ) pro typy V a VI. Ale neplatí to vždy. Ber to spíš jen jako ilustrativní ukázku. Do těchto tvarů je většinou zaražen měsíček, takže výsledný tvar může být poměrně dost odlišný. Při určování si většinou snažím představit, jak se projeví splývající měsíček, a podle toho se rozhoduji.

Snad to takto alespoň částečně postačí.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
korunko, skovej si neco na vymenu, mam jich taky par, jak si to pourcujem, muzem kseftovat :mrgreen:
Moderátor
Tak tu sou moje hrůzy... určeno to mám povětšinou od Greggyho, snad i dobře, samotnýmu mě to nejde se v tom moc vyznat...

Jinak ve větším rozlišení pro zájemce zde.

Z toho, co mám evidentně 2x klidně něco vyměním (po potvrzení správnosti určení)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pavel- moc děkuji, jdu si to k tomu napsat!
Oli- :D
Moderátor
copak se smejes, mas asi vsechny, co mam ja, vid... tak treba vymenime neco jinyho, kdybys chtela nebo nechtela?

joj, zapomnel sem vecer dopsat, ze tu zelenou "patinu" :twisted: jsem tam nechal zamerne, protoze ji pekne predam i s ni az to budu vymenovat :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Náhodou nemám, zamlouvám si A3, vidím dvakrát a kdybys ji oželel, za něco vyměním, ale spíše mám obavu, že já nemám co nabídnout, protože vše máš, proto se směju :-))
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 20. 6. 2012, 8:09. »
Registrovaný uživatel
..a zde je mých posledních pět.
1. má jakoby spodní čelist dolů, tak předpokládám, že je to nějaká IV./2 ??
2. směje se, takže V./1 ??
3. tipla bych asi šestku?
4. ???
5. myslela jsem si trojka, ale vůbec se jí nepodobá ???

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
PS: ..chudák Pavel, ten se z nás asi zblázní :lol: Naučte se to poznávat ještě někdo :D

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 90 91 92 93 94 95 96 97 98 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1