Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Vykupminci.cz
Numisargo

Drobné peniaze grošového obdobia

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 84 85 86 87 88 89 90 91 92 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
treti ma korunu typu II (je zde velmi dobre videt lilie), L je typu II se zrejme velkym trnem (?) a malymi pismeny RP (?), tedy Greg. II.a.2 s malymi pismeny

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
proč si správné určení neověříš přímo u Pavla? :D
Moderátor
koukam, ze me tu do toho bigger mota naky cizacky smuky, ale pokracuju dal, ctvrtym penizkem. koruna je typu VI, pismeno L typu VII, tedy Greg. VII.b., tecka u P podle mne neni (pozdeji mohu poslat foto z mikroskopu), za to je pomerne dobre videt tecka pod pismenem L - takze prosim o nazory.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
protoze kacuro, mam pedagogicky tik a rikam si, ze by se mohl procvicit i nekdo dalsi...

zde je paty kus k urceni. koruna je zrejme typu IV (naznak prostoroveho ztvarneni) - zde mne mate trosku sirka celenky, pismeno je typu VI, takze bych to urcil, dle obrazku v publikaci jako Greg. VI.a.4 (Cast. 8_)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
a posledni dnes. koruna typu V, pismeno L typu zrejme typu VII, takze Greg. VII.a.1 (Cast. 9)

dekuji vsem kolegum, co se konstruktivne zapoji :mrgreen:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
oliver: taky jsem si nedávno určoval svoje halířky, v nejbližší době je tu vložím a k tomu přiložím svůj komentář. Teď k těm Tvým..

1) VI. určitě, tečka vedle P sice není vidět, ale tohle místo a část P je už hodně setřelé, takže se také přikláním k VI.a.3

2) tady není co řešit, IV.a.1 s otevřeným koncem.. takže další fajfka :)

3) ano, pěkná lilie, velký trn, těmi malými písmeny si nejsem tak jist, ale na II.a.2 se shodneme.

4) opět dobře, vedle P něco je, ale haléřek je ve špatném stavu, takže to může být cokoliv, pokud by tečka byla pod L, tak je to tuším nepopsaná varianta? potencionální VII.b.4 :)

5) díky té šířce čelenky bych řekl koruna spíš typu V., ale tečka pod L je zřetelná, asi bych se také přiklonil k VI.a.4

6) Ano, mezi obrázky v publikaci bych si také vybral VII.a.1.

Snad jsem nebyl ovlivněn oliverovými tipy/typy, ale kritika je ode mě velice pozitivní ;)

Teď nám to někdo smete..
Moderátor
Hurley, moc diky. u toho ctvrteho penizku jsem poridil mikroskopem dva detaily pro posouzeni

dle meho nazoru to, co u P vypada jako tecka je jen nerovnost, ktera na fotce pomerne nestastne vynika, ale pod mikroskopem se mi nezda, vidim jen malou nerovnost, jakych je na minci jeste par, zatimco pod tim L mi to prijde jako tecka - treba na to mrkne jeste nas guru

Hurley napsal
4) opět dobře, vedle P něco je, ale haléřek je ve špatném stavu, takže to může být cokoliv, pokud by tečka byla pod L, tak je to tuším nepopsaná varianta? potencionální VII.b.4 :)


Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Oli : Bohužel vidím jen 5 mincí.
První, který jsi určil, jako VI.a.3 je spíš. VI.a.1 ( nemyslím si, že by tam ta tečka byla ), ale jde o pocit.

Druhá fotka je typ III. konec dříku je uzavřen. Je to tam krásně vidět. Pěkná mince.

3) Nádherná ukázka II.a.2 Velký trn ( jde o úhel trnu ). Mrkni na horní část písmene L. Je tam souvislost mezi malým a velkým trnem. O lilii, si myslím, není pochyb. :lol:

4) Co jsi určil, jako VI.a.4 je správně. Tady by mne zajímalo, jestli existuje mince tohoto typu, která má tečku pod L oddělenou. Pokud někdo máte fotku, sem s ní. I když tečka mezi písmeny L a R nebývá často nijak velká, vždy zcela zřetelně vystupuje. Zde, si myslím, určitě není.

5) Typická ukázka typu VII.a.1 Krásná korunka

Akorát nějak nevidím tu šestou minci,. takže nemůžu sloužit.

Rozdíl šířky u čelenky typu VI. bývá i několik milimetrů. Vyskytují se zde typ s extrémně nízkou a úzkou a vysokou korunkou. 2 mm u tohoto typu není žádný problém. Důležitý je tvar prostředního lístku.

Typ V. má stejnou korunu, ale tvar písmene je zcela odlišný ( a pokud by ho Oli měl, tak bych píchal o půlnoci do vooodoo panenky s Oliho rysy) :P
Moderátor
tak, nez se dopatram, kterou jsi nevidel, tak k te prvni, co jsem urcil spatne jako VI.a.3 - dival jsem se na L a nejak me ten obrazek u VI.a.1 prisel jiny. tecky jsem si nevsiml :oops: takze dekuji za opravu a snad chapu, pisu si VI.a.1 (Cast. 5, Sm. 59)

nevidel jsi zrejme ctvrtou (stale ji nevidis?) a nerozumim urceni druhe (nejasnosti jsou sedym pismem). tim co jsi psal jsi myslel, ze IV.a.1 je s uzavřeným koncem? nevim na co jsem myslel, ten vrsek tam videt je...

jinak moc dekuju... a co podle tebe bych mel mit s tou petkou? sem z toho jelen, asi sem uz utahanej...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Teď už to je jasný. Druhá je opravdu IV.a.1 Byl to překlep.

U tý čtvrtý tečka pod písmenem je. Před delší dobou šla podobná na Áčku, ale nepodařilo se mi ji vyhrát. Bohužel to bylo až po vyjítí článku.
Dej si k ní VII.b.5

Ještě mám v evidenci VII.b.4, která má tečky vedle koruny
Moderátor
hustyyyy, diky :)
Registrovaný uživatel
Jak jsem vyhrožoval tak i činím a vkládám tu své tři fifníky a zároveň jsem se pokusil o určení dle typologie P.Gregora: Varianty haléřů Ludvíka Jagellonského.

1) Koruna i písmeno L jsou typu II., koruna s největší pravděpodobností s lilií, písmeno L s jednou nohou a velkým trnem, jedná se tedy o II.a.2

2) Koruna i písmeno L typu VII. a pod písmenem R je tečka, proto mi tento haléřek vychází jako VII.c.3 (Cast.12)

3) Písmeno je typu VII., koruna VIII., resultát: VII.d.1

Může tak být? Předem díky za jakýkoliv názor.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
takze prvni: podle toho, co jsem pochytil bych nyni nepochyboval o II.a.2 (velky trn), takze souhlas

druhy: trochu sem vahal mezi korunou VII a VIII, ale nakonec se priklanim k VII, protoze ji je podobnejsi. L-ko vypada na VIIcku. Dle vyobrazeni a tecky se priklanim k VII.c.3, takze rovnez vidim shodu

treti: u teto koruny je asi dilema mezi VII a VIII ve prospech VIII. L-ko je VII. Ta koruna je u typu VII.d.1, jina moznost neni, takze musim opet souhlasit

co na to guru? laduje se pivem a spekem?
Registrovaný uživatel
oliver: díky moc, tak jsme se vzájemně podrbali za ouškama :)
Moderátor
jj, presne tak :mrgreen:
Moderátor
Hurley: určil sis to správně.

Oli: Bohužel pivo ani špek nebyl. :'(
Dal jsem si den bez PC. Ale stejně jsem to nevydržel.
Registrovaný uživatel
Kucera napsal
Vyslo to jako brozurka z edice tistenych prednasek CNS Praha. Pokud mate zajem mohu Vam to prinest na Aukci Aurea.


Můžete se mi prosím ozvat na mail? Máte ho skrytý. Díky.
Registrovaný uživatel
Měl bych dotaz k parvům Václava II., je zpracována nějaká novější typologie nebo je stále platná Smolíkova (tj. všeho všudy 2 typy), aukce moc nesleduji a z literatury mám k dispozici jen Smolíka a Chaurovu sbírku v NM, kde je vlastně jen 1 typ aversu W:I:I:R:BOEM (pokud je čitelné) a pak na reversu PRAG, respektive P°RAG.
Moderátor
Castelin - ČDM - rozeznává 3 varianty
Registrovaný uživatel
Předpokládám že se jedná o publikaci Česká drobná mince doby předhusitské a husitské. Koukám, že další z řady široce dostupných zdrojů :?
Moderátor
Bohuzel ale u Castelina neodpovidaji u c.2 a c.3 perovky reversu popisu
Moderátor
str. 34

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Castelin neuvádí typ s :REX: ?
Moderátor
koukam, ze tu diskuse moc neproudi, poslal sem ti maila s odkazem. zaroven se omlouvam, ze prerusuji tvuj dotaz, jak se zda, tak neuvadi, asi bude potreba udelat novou typologii a nove perovky - ostatne jako skoro vsude :D

prosim o kontrolu / upresneni urceni techto minci:

Kruhový peníz s korunovanou orlicí se šachováním, b. l. (po roce 1457), Brno, Hásková - Chaurova sb. 386.

a

Peníz se čtyřrázem, b. l. (husité, interregnum 1420 - 1436), Hána III.3.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
zatím bez určování
za to gratulace - nádherné kousky a to i ty Ludvíci výše

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 84 85 86 87 88 89 90 91 92 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1