Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Vykupminci.cz
Numisargo

Drobné peniaze grošového obdobia

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 107 108 109 110 111 112 113 114 115 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Simix: Pěknej kousek. Dát si ji do sbírky je nejlepším řešením. Tedy do té doby, než narazíte na lepší. Ostatní už tady řekli kluci přede mnou.
Registrovaný uživatel
tak to je ultra mazec :shock: a pak že je nějaká krize ...

http://aukro.cz/husite-flutek-sberatelsky-stav-i3082244158.html
Moderátor
mel sem ho ve sledovani s naivni predstavou, ze si konecne nakej ten husitskej smuk za par stovek koupi, pac me jako celkem obycejna vec chybi... ale toto jako sorry, za tyhle prachy, to nee...

ale vyherci ho preji, peknej kousek to je
Registrovaný uživatel
oli, jestli nezapomenu, vezmu nějaké floutky do KH. sice nebudou tak pěkné, ale třeba Tě nějaký zaujme ;)
Moderátor
dik, rad se podivam a snad i neco vyberu. nemusi zdaleka vypadat jako ten za tri tisice :D
Registrovaný uživatel
dobrý den, kdo má dobré oči uvidí na tomto haléři pod lvem portret Václava IV. Jen mě zajímá jestli je tel na líci stejný jako na rubu, jeden je nedoražený a druhý trochu deformovaný portretem který je pod ním, je to tedy výrobní zmetek nebo nějaká přeražba vzniklá později? Dík za názory, ať vím jak ho popsat.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
zda se, ze je to spis prerazba (resp. omylem vyrazeny obraz jeste jednou). aby to bylo vic jasne, nesmel bys s minci tocit jak s kolotocem. dulezite je, odkud dopada svetlo, aby oci pozorovatele nebyly mateny do te miry, ze si budou prvky ve skutecnosti vystupujici nad rovinu mince mylne interpretovat jako prohlubne.

takze to zkus jeste jednou, "zafixuj" vrch mince (napr. hlavu lva), nasvit to z leveho horniho rohu (to je obvykle a na to je zrak - a predevsim mozek - vetsiny lidi pripraven) tak, at mas poradne stiny (ted kasly na "profi fotku").

pak se svetlem nehybej a minci otoc na druhou stranu tak, aby hlava lva byla stale na "0°"

pak bude mozne neco rict a nelhat

jinak ta hlava je videt pekne. je to zajimava mince.
Registrovaný uživatel
je to jen scan, nemám vhodný foťák, tak příležitostně řeknu kolegovi. Vzal jsem jí tak aby byl viděl lev a pak ta hlavička. dík.
Moderátor
ve scanneru je to to samy - stejny princip - jak vidis, i ze scanneru lezou u 3D objektu stiny. staci, kdyz si pohlidas, aby byla orientovana stejne a polozis ji vzdy na stejne misto. pravda ale je, ze pokud tady chces slyset nejaky moudra, melo by to byt poradne nafoceny...
Registrovaný uživatel
ok. budu se snažit.
Registrovaný uživatel
Pár doplňujících fotek...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Moderátor
hmmmmm, to se nekdo ma :)
Registrovaný uživatel
..nebuď smutný, taky ho ještě nemám :-) a co se týká flútků, tak ty mám také jen dva v mizerných stavech ;)
Registrovaný uživatel
Poprosila bych o orientacni nastreleni ceny u techto dvou drobnych minci. Peniz se lve a ctyrrazem razeny ze stribra (neni mi jasne zda jsou vice ceneny Cu flutky nebo tyto Ag penizky) a pak cerny peniz Ferdinanda s cisarskou korunou. Moc dekuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
oba jsou bohuzel vicemene po smrti, pokud za ne nekdo da vic jak kilo, bude to podle mne vic jak stedre... mozna tomu se ctyrrazem by to jeste umel nekdo odpustit, ale nevim, nevim :(
Registrovaný uživatel
Dobre, a ktere jsou vice ceneny Cu flutky, nebo Ag penizky se lvem a ctyrrazem? Je to stejne obdobi, ze jo?
Moderátor
podle mne ten ctyrraz ve stribre (zalezi na stavu samozrejme), flutky se precenuji (i kdyz ve spickovem stavu samozrejme vyvolaji davovou hysterii)

asi bude zalezet i na typech (nektere jsou bezne, jine mene). nejake takove jako jsou nize by asi nejakou tu stovecku udelat mohly...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jsou moc pekne, vase kousky?
Moderátor
nováček ve sbírce
určil jsem (dle Sejbala) jako:
Brno město za Albrechta Rakouského - orlice s prsním štítkem s břevny (1439-1452), Sejbal 323

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Asi bych s tím souhlasil.

Otázkou je, jestli ocas je symetricky nesymetricky prohnutý, či nikoliv ( čili váhám mezi 322 a 323 ). Osobně Sejbala pro určování moc nepoužívám, protože i když to je pěkně roztříděné, tak pérovky jsou zcela na h... Moc se podle nich určovat nedá. Ukázkou jsou právě např. tyto typy. Co myslel tou nesouměrnou letkou v ocase? Dyť k zakončení ocasu se evidentně používalo samostatných punců měsíčku, takže tvar ocasu je o náhodě, jak rytec správně ten měsíček položil. Já mám zase nesouměrnou pravou půlku. :lol:

Takže si to uvádím pouze hrubě podle Radoměrského a čekám, až vyjde pořádná typologie ( snad ji někdo udělá ).
Registrovaný uživatel
Páni mohol by som poprosiť o presné určenie týchto drobákov?
Nemám potrebnú literatúru. Ten tretí je v takom žalostnom stave, že neviem či bude určenie aj možné :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
v ruce ted nemam, ale pokud bys mel v umyslu se venovat bilym penezum Ferdinanda I. hloubeji (to je ten prvni, je nedatovany, pozdejsi byly datovane), doporucuji (vse je v pohode dostupne a ani ne prilis drahe):

Veselý Roman - Bílé peníze Ferdinanda I. (1526 -1564), NL 63, 2008, s. 5 - 21

a doplneni:

Hána Jiří - Tři nepublikované varianty bílých peněz Ferdinanda I. z kutnohorské mincovny, NL 65, 2010, s. 17 - 20

Budaj Marek, Hána Jiří - Další nepublikovaná varianta nejstaršího typu bílého peníze Ferdinanda I. Habsburského, NL 65, 2010, s. 133 - 134

Richtera, Lukáš - Nepublikovaná varianta bílého penízu Ferdinanda I. typu V.a, NL 67, 2012, s. 37 - 39




Dalsi dva jsou bile penize Vladislava II. Jagellonskeho, ten druhy je sice ne vzacny, ale pomerne mene casty s "krouzky v hrive"

Na jejich urcovani je literatury vice, ramcove se vetsinou lide spokoji s Nechanickym (pak by ten tvuj byl Nech. 52/V), ale existuji propracovanejsi (byt ne uplne dokonale) studie Castelina a Peukerta:

Bílé peníze Vladislava II (nález v Hlavci) - Peukert 1970
Bílé peníze Vladislava Jagellonského - Castelin 1930
Haléře a bílé peníze Vladislava Jagellonského - Castelin 1967


presne citace tu nemam

ja jsem se o probuzeni diskusi zde na foru stran urcovani BP Vladislava II. pokousel, ale uspech jsem nesklidil... mrkni sem, opisy se deli na A, B, C podle toho, jak konci
Registrovaný uživatel
Ohledně těch bílých peněz Ferdinanda I., zde je free verze:

http://www.aurea.cz/lang/cz/BilePenizeF.pdf
Registrovaný uživatel
Oliver díky za odpoveď. Neviem či sa týmto minciam budem venovať viacej, možno časom. Tieto som si kúpil viacmenej len na ukážku.
Registrovaný uživatel
Hurley taktiež ďakujem, veľmi pomocný link :)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 107 108 109 110 111 112 113 114 115 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1