Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Vykupminci.cz
Numisargo

Drobné peniaze grošového obdobia

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 105 106 107 108 109 110 111 112 113 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
A taky s "Frantíkem". :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :D :D :D
nerva81 napsal
Z heraldického hlediska je lev tzv. obecná zvířecí heraldická figura. Tedy bez rozlišení český, zhořelecký, atd. Zde záleží na doplňujícím popisu tinktur (barev) a atributů (doplňků - dojocasý, korunovaný, držící korunu, atd.).
Např český lev je popsán jako stříbrný dvouocasý lev ve skoku v červeném poli se zlatou korunou a zbrojí.
Pozn.: Zlatou zbrojí jsou myšleny zlaté drápy lva
Registrovaný uživatel
oliver napsal
zaver? muzeme tedy rici toto? "zhorelecky" lev neni "cesky lev", "kralovehradecky lev" neni "cesky lev", pokud se pojem "cesky lev" chape ciste dle blasonu. nicmene "zhorelecky" i "kralovehradecky" lev jsou z ceskeho zamerne prevzaty a upraveny a maji zcela nepokryte vyjadrovat sounalezitost jejich nositelu (mest) s Ceskym kralovstvim ci se Zememi Koruny ceske.

..to je přesně to, proč jsem se na to ptala, myslím si totiž naprosto totéž...
Moderátor
tak jak píše oliver to chápu i já
Moderátor
a měl bych tu také jeden drobáček s českým lvem
i když vlastně to ještě není grošové období - ale doba krátce před
zvyklé určení: Václav II. pod poručnictvím Oty V. - Donebauer 797
- jinak jsem o těchto ražbách více nenašel

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ty jo, zajímavý kousek ;)
Moderátor
Když už jsme u těch vzácných ražeb. V sobotu byl ve Varšavě dražen tento denár Václava II. ražený v Sandoměři v letech 1300 - 1305 z titulu polského krále.

Měl jsem na něj sice poslaný limit, ale šel mnohem výš.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
otázka polských ražeb Václava II. je zajímavá - asi neuzavřená
polští autoři považují za jeho polské ražby i následující bezopisové drobnéj mince se lvem a orlicí

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Taky bych je přiřadil nejspíš Václavovi II., ta orlice je typicky polská. Na slezských mincích se začíná český lev objevovat až po roce 1356 a je už jinak ztvárněný.
Registrovaný uživatel
...teď hodně odbočím- toto s tím sice nesouvisí, ale docela mne teď zajímá, jak to, že je vlastně i lev na této mé křižácké ražbě, copak jej měli v erbu i oni? https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/stribrne-mince-bez-letopoctu-3679x22
Moderátor
Ano, Kyperské království mělo ve znaku červeného lva ve stříbrném poli.
Registrovaný uživatel
..koukám, že to byl opravdu docela oblíbený erbovní motiv... tak zase jsem o chlup chytřejší. Děkuji ;-)
Registrovaný uživatel
korunka ; leva v štátnom symbole mali štáty od Čierneho až po Nórske more - teda hodne štátov.

Oblubený symbol.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Moderátor
to je jednoocasy lev - ten je, rekl bych beznejsi (mimo jine napr. i durynsko - viz misenske grose, abysme nechodili moc daleko)
Moderátor
Chtel bych poprosit ty z vas kteri mate a muzete zapujcit k nedestruktivnimu zkoumani falzum cerneho penizu Ferdinanda I. - viz napr. neco takoveho:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Pokud bys chtěl, můžu zapůjčit falzum ferdovýho b.peníze.
Moderátor
dekuju, jak ti vratim brasku od tohoto co je zde, tak si to rad pujcim. btw. teprv dnes jsem se dostal k jejich analyze, ale protoze mi v posledni dobe moc neodpovidas na maily, tak sem ti vysledky ani neposilal :D
Moderátor
Neboj, zejtra se už snad polepším. Jinak ty Ferdové jsou ruzný ( ale ještě musím v klidu podívat, jak jsme je rozlišovali ). Ale taky jsem dlouho váhal. Hranice je jentaktak. :lol:
Registrovaný uživatel
Mam tu jednu medenou mincicku se kterou si nevim rady. Husitskym mincim moc neodpovida. Je to jednostranny penizek pravdepodobne se lvem, ale vypada to spise jako pes:) Na minci je patrny naznak vnejsiho opisu. Vaha 0,24g, prumer cca 13mm.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
je tam patrny naznak opisu, takze by to spis mohlo byt pozdejsi obdobi. mohlo by to byt nejake falzum imitujici byly peniz, i kdyz tezko takto neco tvrdit jiste. jsem zvedavy, co k tomu reknou ostatni.
Registrovaný uživatel
jacx:mám tady podobnou ražbu,ale myslím,že je to mladší období

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
alarich - díky
toto je opravdu mladší ražba - řekl bych, že se jedná o:
haléř Půty z Častolovic (1429-1453) pro knížectví Münsterberg (Radoměrský IV./2)
Registrovaný uživatel
Mohla bych poprosit o oceneni tehle drobne mince vzhledem ke stavu? Predpokladam, ze jde o parvus, nesbiram je, tahle se ke me dostala jaksi nedopatrenim..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
ano, je to parvus, mela by to byt beznejsi varianta s "omega". moc pekne to vyfocene neni, takto to budi dojem, ze je zprohybany (?), jinak je ale slusne vyrazen, takze par stovek urcite mozna i vic (podle zajmu) - on se ostatne jeste nekdo jiste ozve, ze by to koupil :D
Moderátor
Mě by takový nedopatření nijak neobtěžovalo. :lol:
Registrovaný uživatel
Je krasne rovny, zkusila jsem z fotaku vymacknout vic, a za denniho svetla. Par stovek znamena do tisice korun?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 105 106 107 108 109 110 111 112 113 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1