Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

Pajas

Uživatel
#531 - 21. 10. 2008, 16:02

Když jsme u těch Joštů,tak taky přispěji jedním mým kouskem.... http://img206.imagevenue.com/img.php?image=97170_jo9t-a_122_406lo.jpg

grofik

Profilový obrázek
Uživatel
#532 - 21. 10. 2008, 19:06

napsal/a:
grofik: Po důkladném prohlédnutí mince ze všech stran v úhlu proti světlu je pravděpodobnější, že ta orlice hledí vravo, než kamkoliv jinam.
I na tom druhém to asi bude stejné, i když na první pohled mi to připadalo jen jako následek poškozených razidel.

Konečne prvá dobrá správa 🙂 celý život som nemal rád do ľava hľadiacich ľudí tobôž nie orlice. 😃

Pokiaľ už hľadia tak kua priamo prípadne do prava. 😆

Na nemcoch prípadne na švajci ale trvám. 🙂 😉

Domnievam sa ,že môj obdivovateľ "jano" pokiaľ by som náhodov nemal pravdu samov radostí by napísal okamžite 2 000 príspevkov. 😁 😁 😁

Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.

pytlas

Uživatel
#533 - 21. 10. 2008, 20:50

grofik: Trvat na něčem je jedna věc a nějak to doložit věc druhá. Německo a Švýcarsko je móóóc široký pojem. Když jsi si tak jistý, zkus mě nasměrovat trochu přesněji. Nemyslím na tuto konkrétní minci, ale napiš, kde se třeba razili feniky s orlicí "hledící do prava".

PS: Heraldicky vzato..., hledí vlevo 😋

jano7B9

Uživatel
#534 - 21. 10. 2008, 21:56

grofik : hovori sa: doveruj ale preveruj.... jedineho koho nemusis preverovat je asi patason.... 😉

... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com

grofik

Profilový obrázek
Uživatel
#535 - 21. 10. 2008, 22:52

dear pytlas; pokús si pozrieť literatúru znaky nemeckých miest, napr. biskupstvo wuzburg dva štíty +gotický trojlist,trebárs biskupstvo banberské používalo na fenig,halier.dva štíty leva z brvnom teda jedna z razieb,mesto Hall na obchodní halier kríž,
Bavorsko leva z brvnom, mesto Norimberk má v znaku orla, vzhľadom na fakt ,že nepravidelné štvoruholníky ,šasťuholníky ako razby končili okolo roku 1460-70 Tvoja minca má už dokonalejší tvar 😲 preto ju priraďujem ku 15 st.
Škoda 😞 je dosť opotrebovaná preto je dosť ťažko určovať .
Sústrediť sa na mestké a purkraběcí ,kurfirstké razby miest kde je v erbe orol.

Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.

kacuro

Uživatel
#536 - 22. 10. 2008, 14:06

lidi podle čeho si určujete drobáky od Vládi a Ludvy Jagelonců? chtěl jsem si zkusit zařadit ty své podle Háskové (Pražské groše 1300-1526) a pohořel jsem, má v tom hrozný zmatek 😞

Michaela

Uživatel
#537 - 22. 10. 2008, 14:26

Musím souhlasit, už jsem se setkala v Háskové s popisy,které byly nepřesné.

Mrkni se do liter. Jiří Hána: Příručka pro určování českých mincí grošového období , měla by být v PDF na webu ČNS PG .

kacuro

Uživatel
#538 - 22. 10. 2008, 14:33

Míšo, to mám vytisknuté, ale tam žádné určení není, jen černé peníze od Castelina z r. 1932, které je neúplné

kacuro

Uživatel
#539 - 22. 10. 2008, 15:33

teď jsem si všimnul, že pavelgregor má na našem webu drobnou práci o černých penězích Ludvy 🙂 skvělá práce Pavle! jen tak dál. zrovna jsem si dnes při určování svých kousků říkal, že se je pokusím nějak roztřídit po svém a hledal jsem fotky dalších těchto penízků na netu ....

Denarius

Uživatel
#540 - 22. 10. 2008, 20:14

kacuro napsal/a:

lidi podle čeho si určujete drobáky od Vládi a Ludvy Jagelonců? chtěl jsem si zkusit zařadit ty své podle Háskové (Pražské groše 1300-1526) a pohořel jsem, má v tom hrozný zmatek 😞

Zatím si je určuji podle Smolíka: Pražské groše a jejich díly, a ještě dle Z.Nechanický: České mince grošového údobí. Smolík je již zastaralý a Nechanický není zas tak podrobný. Podrobnější literatura je na bílé peníze Vladislava (Paukert - zmiňoval se o ní PEHU a také Castelin zpracoval jejich chronologii).

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.