Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

___

Uživatel
#4121 - 13. 2. 2021, 14:34
Dneska dorazila tahle drobnost, peníz se lvem v perlovci. Stříbra tam asi moc nebude, mince vypadá, že je z mědi. Tak nevím, zda se jedná o oficiální ražbu nebo o falzum, váha je taky poměrně nízka-0,25g. Jinak mně připadá, že ji lze zařadit do pararelní řady G. Obrázky: ...

Fabrikou mi pripomína nedávno tu diskutovaný tento kruhový peniaz.

cooler

Uživatel
#4122 - 13. 2. 2021, 15:42

to sigur: ten tvůj bych přiřadil klidně do doby husitské a přikládám ještě jeden hus. flutek, který je dosti podobný těm výše zmíněným.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

___

Uživatel
#4123 - 13. 2. 2021, 16:02

Pekný flútek. 🙂
A ja mám jeden, na rozdiel od tvojho je ale lev v dvoch kruhoch.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

pavelgregor

Moderátor
#4124 - 13. 2. 2021, 16:08

Ten poslední Bertíkův bude asi dobové falzum.

jacx

Moderátor
#4125 - 13. 2. 2021, 16:16
Ten poslední Bertíkův bude asi dobové falzum.

Řekl bych, že na něm jsou patrné zbytky pokovení. Ale, co v té době (za husitů) bylo falzum a co "pravá" oficiální měna, když se razilo do mědi?
A ještě jedna poznámka, mám i několik flůtků, na kterých jsou jasné zbytky pokovení také vidět.

kacuro

Uživatel
#4126 - 13. 2. 2021, 16:46

V Letopisech českých je jasně uvedeno, že mince z čisté mědi se razily až poté, kdy došlo stříbro z nakradených monstrancí atd., takže v počátcích revoluce se určitě razilo do slitiny Ag/Cu.

jacx

Moderátor
#4127 - 13. 2. 2021, 17:14

Ano, jak píše kacuro, slitina horší kvality je třeba ten, co jsem sem dal já.
Zajímavé je, že existují i flůtky - o nichž se píše "z pouhé mědi", které mají zbytky pokovení

___

Uživatel
#4128 - 13. 2. 2021, 17:31

Aj ten môj vyzerá na čisto medený, ale má na sebe pár lesklých škvrniek, ktoré vyzerajú, že sú z iného kovu. To by ale vedel potvrdiť možno oliver nejakou analýzou.

oliver

Profilový obrázek
Moderátor
#4129 - 13. 2. 2021, 22:08

samozrejme na to muzu mrknout, ale tady samotna analyza uplne vsechno nevysvetli...

ja mam takovou teorii, ze u tech medenych dochazelo k postribrovani / pocinovani az po tom, co se vsem ty medene smuky zajedly a chteli zase stribro. pak to byl celkem logicky krok - vude plno pripravenych medenych prefarbikatu a stacilo jen pokovovavat jak na bezicim pase 😈

milstr

Uživatel
#4130 - 14. 2. 2021, 12:44

Když už jste pánové u těch fufníkú tak přihodím co mám zrovna v kapse a poprosím o váš názor. Je mi jasné že ten první půjde těžko 😏
Omluvte kvalitu fotek, foceno jen mobilem.
Díky...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

"NON PUDOR EST NIL SCIRE, PUDOR NIL DISCERE VELLE"

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.