Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

cooler

Uživatel
#3661 - 15. 8. 2017, 20:35

Super, díky za upřesnění,

jan322

Moderátor
#3662 - 19. 8. 2017, 08:17

Měl bych prosím pěkně dotaz.
Tento peníz patří kam? Václav IV. nebo ražba husitského období?
Díky 🙂

14x13,5 mm
0,44 g

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

www.slezske-mince.cz
RolencH@seznam.cz

Kenedz

Uživatel
#3663 - 24. 8. 2017, 20:42

Pořídil jsem ti tento drobáček a dnes jsem strávil spoustu času ve vědecké knihovně, protože danou literaturu doma nemám. Moc se v tom neorientuji, pomůže mi s tím prosím někdo?

Podle mne je to Jiřík z Poděbrad, viz foto z knihy níže. Bohužel mi ji nepůjčili domů, tak mám jen toto mizerné foto.

Předem děkuji 😉

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

novotny-zdenek@seznam.cz

oliver

Profilový obrázek
Moderátor
#3664 - 24. 8. 2017, 21:08

knizky je idealni postupne kupovat, nektere informace v nich ale jiz nejsou nejaktualnejsi a lepsi je sledovat periodika, ktera u nas vychazeji a sem tam v nich vyjde i nejaka aktualizovana typologie. clovek se muze prihlasit do CNS a stat se pak napriklad clenem i nasi pobocky (neskryta reklama). moznosti je vic. hlavne to chce klid a nemyslet si, ze za den se da vsechno zvladnout a za mesic vsechno koupit. sbirani je zalezitost na cely zivot, je dobre nejdriv cist a orientovat se aspon trochu v cenach, jinak se muze stat, ze clovek koupi obycejny peniz nebo gros za cenu nepomerne vzacnejsiho a rozdil pak je klidne 10-ti ci 100-nasobny. stejne je to i s kvalitou.

mince na obrazku se obvykle uvadi jako kruhovy peniz se lvem z 2. 1/2 15. stoleti. jedna se o beznou vec, ale samozrejme existuji mezi nimi i speky nesrovnatelne mene caste a samozrejme drazsi

Kenedz

Uživatel
#3665 - 24. 8. 2017, 21:27

Děkuji, vím že to není žádná vzácnost i cena tomu odpovídala. Brouzdal jsem po internetu a tak nějak jsem pochopil, že určování penízů se lvem není až tak jednoznačné. Popravdě jsem doufal, že bych ho mohl zařadit do období Jiřího z Poděbrad. Pro začátek bych si chtěl (v rámci možností) pořídit ,,,nějakou minci,,, od každého našeho panovníka, který mince razil. Je mi jasné že některé mít nebudu.
Jinak sbírám drobné mince Leopolda I. To mi sežere většinu volných financí. 😃

novotny-zdenek@seznam.cz

oliver

Profilový obrázek
Moderátor
#3666 - 24. 8. 2017, 22:10

v takovem pripade asi staci sbirat treba podle Nechanickeho (České mince grošového údobí) a nebo treba dle Smolika ci Castelina. A zadne dalsi presnejsi typologie spis moc neresit, protoze proniknout do toho chce nejakej cas a pokud to clovek nesbira na varianty, tak je snazsi se proste cas od casu tady zeptat, nez se to ucit kvuli par mincim (a kupovat literaturu).

ano s temi kruhovymi penizy to neni uplne jednoduche.

prikladam ukazku typologie cernych penez Ludvika (take levne a snadno sehnatelne), kterou sestavil Pavel Greggor:

http://www.cnspg.cz/public_files/varianty_cp_ludvika_2.pdf

Kenedz

Uživatel
#3668 - 25. 8. 2017, 16:34

Děkuji, už to studuju. 😉

novotny-zdenek@seznam.cz

jan322

Moderátor
#3669 - 4. 9. 2017, 21:12

Nějaké blbiny z poslední doby, které se mi podařilo ukořistit. Okrajově obíhaly i u nás. Radost mám hlavně z první mince, je poměrně vzácná a dlouho se mi vyhýbala.

BAVORY - INGOLSTADT
Štěpán III. a Ludvík VII.
(1402 – 1413)
Fenik
Mincovna Wasserburg

BISK. BAMBERG
Anton v. Rothenau
(1431 -1459)
Fenik (po r. 1453)
Mincovna Bamberg

BISK. BAMBERG
Georg v. Schaumberg
(1459 – 1475)
Fenik
Bamberg

DOLNÍ RAKOUSY
Albrecht V.
(1411 – 1439)
½ fenik
Vídeň

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

www.slezske-mince.cz
RolencH@seznam.cz

pepechamik

Uživatel
#3670 - 6. 9. 2017, 10:36

Peknej Stepan III. Nechybi mu korunka? 🤔

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.