Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

chalko

Uživatel
#3591 - 14. 10. 2016, 23:37

tož k mému nic, tak zkusím cizí. Na obruči a druhé řadě hřívy je patrný dvouráz. Celkový obraz se však bez váraznější deformace. Hána (Haléře „Rotlevovy“ a „Kaplířovy“ - příspěvek k chronologii české drobné mince z let 1346 - 1384, Numismatický sborník 20/2005) ražbu přisuzuje Karlu IV. 1346 – 1378 a Václavu IV. 1378 - 1419 jako typ V. a/ (KH, mcm J. Rotlev). Tato ražba popisována následovně: ,,...dvoustranný bezopisový haléř s obrazem královské koruny". Jak známo nechal Karel v rámci příprav své císařské korunovace roku 1346 (korunován 1355 jako císař římský) zhotovit tzv. sv. Václavskou korunu. Čistě v rámci spekulací je možné že by se řezač želez pokusil o znázornění tzv. tiáry: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tiára , která je součástí nového pojetí koruny, v starší lit. označované jako tzv. císařská

oliver

Profilový obrázek
Moderátor
#3592 - 14. 10. 2016, 23:50

te "pasce", resp. oblouku na korune se rika spravne kamára.

podrobneji napr:

napsal/a:
Kamáry na Svatováclavské koruně jsou ozdobené dvanácti dílky klenotu, který byl vytvořen nezávisle na koruně. V současnosti se předpokládá, že jde o části pásu Blanky z Valois. Podrobněji o této problematice a v tomto textu použité terminologii např. v: BOBKOVÁ, Lenka: 7. 4. 1348. Ustavení Koruny Království českého. 1. vyd. Praha: Havran, 2006. 163 s. (Dny, které tvořily české dějiny. 12.) ISBN 80-86515-61-3.

ovsem zda to, co se na te korune takto jevi skutecne melo byt kamárou, to se neodvazuji posuzovat, byt musim uznat, ze to tak vypada

___

Uživatel
#3593 - 15. 10. 2016, 19:56

Dík. Takže je to niečo zaujímavejšie a mám si to nechať alebo to môžem posunúť s kľudným srdcom ďalej?

oliver

Profilový obrázek
Moderátor
#3594 - 15. 10. 2016, 20:36

to Ti rekne nekdo, kdo to ma vic nakoukane, nez ja (prece jen treba ja ani tuto razbu ve sbirce nemam). kdyz se divam napr. do Chaurovy sbirky, tak tam nic takoveho neni, ale kdyz se divam na perlovce, prijde mi, ze to jeho zakriveni je podobne. mohlo by tudiz jit jenom o vysledek dvojrazu a nebo tez prerazbu nejake jine mince. je to spekulativni. dukaz by prinesla jina mince ze stejnych razidel s kamarou. ostatne i ten lev vykazuje dvojraz, takze spis bych se priklanel k dvojrazu. ale ber mne s rezervou.

prikladam scan z Chaurovy sbirky a primitivni ukazku, jak se tam ta obruc mohla vyrobit (prilepil jsem tam kus perlovce). pokud to bylo pod uhlem, tak by nebyla patrna na vetsi plose.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

chalko

Uživatel
#3595 - 15. 10. 2016, 21:10

to Oliver: díky za opravení, drobet sem si poplet dojmy. Ješte koukám že přes zadní pravý běh je dobře patrná linka (žeby část oháňky). Tak je klidně možné že ten dvouráz je až tak velký a pak by to klidně mohl být perlovec jak říká Oliver.

Stredo

Uživatel
#3596 - 9. 11. 2016, 11:21

Zdravím Vás páni, prosím vedeli by ste mi trochu pomoct s urcenim tychto bilych penizov. Nemam ich narozdiel od uhrov vobec v oku a neviem kam sa divat. Hlavne ma zaujima ci su to uplne bezne typy, alebo nieco zaujimavejsie..

Dakujem

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.

Stredo

Uživatel
#3597 - 14. 11. 2016, 10:52

chlapi pocitam, ze su to asi bezne mince inak by ste mi napisali.

vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.

denar

Uživatel
#3598 - 14. 11. 2016, 13:07

vlevo ferdinand I., mincovna Vratislav, asi tak 150 Kč. vpravo Rudolf II., zřejmě 1588, kvůli tomu okrajku tak do 50 Kč.

Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz

petr1596

Uživatel
#3599 - 6. 12. 2016, 13:41

Václav IV. haléř na čtyřrázu. Halíře co dělaj talíře...ale aspoň hezky zvoní. Podle čeho se to určuje? Mám jich pár s různými korunami, tak si chci přes vánoce v tom udělat trochu pořádek.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

jacx

Moderátor
#3600 - 6. 12. 2016, 14:04

hezký haléřek

zatím se to určuje podle Castelina - Castelin: česká drobná mince doby předhusitské a husitské, Praha 1953.

tenhle sice vypadá půlkou jako Cast. 42 a půlkou jako Cast 45 :-)
ale bude to ten Cast. 45 - kulička v otvoru mezi liliemi je i vlevo, ale bouchnutá hodně nahoru

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.