Grofik, tak mě tak napadlo, jak je to s Vltavíny ? Slyšel jsem, že vznikly po pádu meteoritu, nevíš tedy, proč se vyskytují jen na česko - rakousko - bavorském pomezí ?
Nebo jsou tyto minerály všude na světě v místech dopadu meteroritů běžné a říká se jim jen jinak ?
Šenfi vo svete teda odbornom Vltavín poznajú pod menom Moldavit.🙄
Podobne ako Obsidián kremičité sklo (75%) zaradenie Tektity.
Farba,zelená,hnedozelená,červenozelená,olivovozelená,čierna,niekedy aj žltá.
Tvrdosť podľa stupnice Mohseho 5,5-6,5
farba kameňa závisí hodne od obsahu prímesí; Al.,Fe.,Ca.,Na.,K.,Mg., Ti., a podobne.
Výskyt;povodie Vltavy,južné čechy,juhozápadná Morava,Ries Nemecko,
Najznámejšie moravské lokality,Kojatice,Slavice,Štépánovice,Slavětice, Dukovany atd.
V Azii sa vyskytujú,Vietnam,Kambodža,Filipíny,Laose,Sumatra,USA štát Texas,južná Amerika,Peru,Kolumbia, Afrika,Líbya,Egypt.
Použitie už od doby kamennej (paleolit) .
Pôvod sa uvádza pád meteoritov.😲
Snád v krátkosti Šenfi stačí.🙄 😃
Doplním Obsidián je 100% vulkanické sklo.😉
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
jj, stačí 😃
Jsem si čet encyklopedii, tak mně to zarazilo, meteority padají po celým světě a Vltavíny máme jenom my, takže pokud jsem to správně pochopil, jsou všude, akorát pod jiným názvem. 😉
Jen bych měl ještě jednu otázečku 😎 , co ovlivňuje tu barvu, jen složení toho samotného meteoritu (Chondrit, Siderit ...) nebo třeba i to do jakého podloží spadne. Předpokládám, že se při nárazu okolní nerosty roztaví a vznikne tak slitina s meteoritem nebo je to jinak ?
Šenfi sklamem to je história niekoľko miliárd rokov do zadu,potěš Bůch pokiaľ by tu lietali také meteority.😲 😆
Čo sa týka zloženia prímesí to už som napísal vo svojom príspevku.
Svet to pozná ako "Moldavit".😉
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.