Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Poštovní známky - naše » deskové značky ČSSR

Vykupminci.cz
Numisargo

deskové značky ČSSR

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, dejvy, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den,
existuje v nějakém katalogu zmínka o hodnotách známek s okraji /deskové značky, čísla../ . Tady je datum, číslo desky, označení papíru plus barevné čáry, předpokládám na kontrolu stavu barev. Ale v této oblasti jsem více než laik.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak to jsme na tom hodně podobně, já v tom taky plavu, sbírám značky TUS o kterých se dá dočíst ve specializovaném katalogu a pak data tisku a o těch bohužel jsem nikde nic nenašel, ani mi nikdo nic neporadil...
Registrovaný uživatel
Je to škoda,
spíše dedukuji, že to může souviset s vývojem způsobů tisku. protektorát je ještě luxusně zpracován, v Pofisu pro čssr je pár zmínek uvodních let ale pak šmitec,.
Přitom sice se říká, že hodnotu známek určuje kupec, ale ona to prostě až tak pravda není. Ten význam katalogů je nepopiratelný. U našich západních sousedů se právě díky kvalitnímu zpracování v Michelu začíná zvedat zájem o luky, soutisky, desková čísla a podobně.
škoda že ČSSR je v utlumu, jsou to krásné známky.
Registrovaný uživatel
Ve zpravodaji Společnosti sběratelů československých známek je otištěna výzva pro sběratele data tisku pro vytvoření počítačové databáze.
https://knihovna.filaso.cz/Zpravodaj_051_1992.pdf
Registrovaný uživatel
Pokud vím, tak tyto data tisku či kontrolní soutisky barev na okrajích 100 ks archů známek z 50-80 let tehdejší filatelisté nikdy nesbírali (možná až na pár tvrdě specializovaných sběratelů). Tyto značky šly zcela mimo zájem většiny sběratelů, a proto nebyly a nejsou v žádných katalozích uváděny. V té době si naprostá většina filatelistů od novinkové služby CSF objednávala povětšinou nové vydané známky jen po 1 ks od každé nově vydané známky, ti movitější sbírali max. 4 bloky. Opravdu si nedovedu představit, jak by si tehdejší důchodce-filatelista, který často pobíral důchod třeba jen 300 Kčs, mohl dovolit sbírat 4 bloky či deseti bloky např 5kcs známek jen proto, že je na okrajích archu uvedeno datum tisku. To už mohl rovnou sbírat celé 100 kusové archy.. PS: za Protektorátu byla zcela odlišná situace, v té době neměli protektorátní peníze téměř žádnou hodnotu a nic se za ně nedalo koupit. V te době byly veškere potraviny jako mouka, maso, cukr, tabák či oblečení a látky jen na lístky/příděl.
,
« Poslední úpravu provedl(a) caffe2 v 18. 7. 2024, 10:45. »
Registrovaný uživatel
děkuji za dobrý popis situace.
on je fakt, že pro generální sbírku v klasických predtistenych albech se okrajove kusy nehodí, esteticky to narušuje celek.
ja sam sise tyto nahodile frknute kusy, někdy i otočené vzhůru nohama,, i když to má spise význam pro označení znamky s nalepkou, vyřazují a nahrazuji je běžnou znamkou,
spise preferují samostatný tisk specielně vytvořených listů, kde si mohu graficky predtisknout přesně to co chci.

ještě jednou děkuji za odpovědi,
vzhledem k tomu, že mám za sebou Brd i DDR, mi to u naší vlasti prisla škoda.

a je pravda, že třeba u DDR má vyšší katalog celá sekvence udaju, tedy mnohdy na více znamkach
« Poslední úpravu provedl(a) koolabs v 18. 7. 2024, 13:51. »
Registrovaný uživatel
Určitě o těch datech tisku, číslech archů a barevných značkách něco existuje, jen najít někoho kdo by s tím poradil. Psal jsem panu Hauptmanovi, přislíbil mi pomoc, ale už se pak neozval, takže určitě nějaké informace existují, jenom se k nim dostat.
Registrovaný uživatel
děkuji Colombo,
po pravde nevím, zdali to mne bude po nějakém case tato věc aktuální.
vystačíme si se tridenim, pátráním po dv, druzích
papíru
ale hlavně je to to mne radost se orientovat ve znamkach, aktuálně kdy jsem se narodil.
série kosmonautů, zvířat, měst,...
řada známek skvostných.
Registrovaný uživatel
pro dr. colombo
zkuste se obrátit přímo na autora výzvy Ing. M. Gerece, třeba pomůže nebo aspoň poradí.
https://www.slovenskafilatelia.sk/wp-content/uploads/Adresar-komisie-znalcov2016.pdf
Registrovaný uživatel
stefanos532 napsal
pro dr. colombo
zkuste se obrátit přímo na autora výzvy Ing. M. Gerece, třeba pomůže nebo aspoň poradí.
https://www.slovenskafilatelia.sk/wp-content/uploads/Adresar-komisie-znalcov2016.pdf


Zkusil jsem mu napsat. Dík.
Registrovaný uživatel
Ono jde vesměs o lacinné známky, ale je to přeci jen "lepší kus" s těmi údaji..
Třeba výročí interbrigád, Michel 1637. ražená s ZF je katalog 5EUR. V archu je 15 známek, ale jen jedna má okraj s udaji. Já si ji ocenuji na 10 EUR.
Je to hezké

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak jen pro zajímavost, toto bádání jsem si pro sebe uzavřel, že neberu moc v potaz jednotlivé kusy s okrajem , nebo okrajem s dalšími prvky.
Co si však selektuji, protože to je poměrně pěkná ucelená kolekce jsou 4bloky s výše zmníněnými okraji s dalsími prvky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Poštovní známky - naše » deskové značky ČSSR

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1