


Základní literatura je CNA Band I, Mittelater:
http://www.deamoneta.com/antiqva/view/18858
Odpověď jaké mince se tam razily vyžaduje detailnější přístup, záleží na tom říct přesněji v jakém období. U nás je denárové období 10.-13.stol. Obecně tam začala ražba později než u nás, vyjma Salzburgu, což byly ale třeba v 1.polovině 10.století jen časově omezené emise a rozsahem významnější ražba začala až po r. 996.
Souvislejší rakouské mincovnictví spadá v zásadě až do 12.století a je to také v různých časových úsecích a v různých oblastech odlišné.
Pro 12.století vzniky v posledních letech i některé novější práce, např. E.Löschl.

Podle CNA jsou první babenberské ražby Leopolda III. (1095-1136) i dalších jeho nástupců z Kremže, to jsou skoro všechno typy, známé jen z našeho rakvického nálezu. Pak postupně začaly pracovat mincovny v Neunkirchenu, Fischau a Enži. Teprve nakonec Vídeň. Ale vím, že i pro Rakušáky je to složité, nemají z toho období moc nálezů a názory na jednotlivé emise se upřesňují. Mám dojem, že Löschl některé věci trochu poměnil.
https://www.buchhandel.de/buch/Die-oesterreichischen-Muenzstaetten-im-12-Jahrhundert-9783950334739
Pozdější období je už o něco přehlednější, ačkoli kolem Heřmana Bádenského (1248-50) (=jeden ze dvou Zähringenů mezi rakouskými vévody) byly dříve diskuze, že mu patří některé brakteáty podle Cacha, ale nakonec je sami Rakušáci přidělili na Moravu.

Nemáš-li k dispozici CNA, tak dobrý stručný přehled je v Denárové měně na Moravě, Kochův článek.
K Zähringenům je základní taky Koch, "Hat Hermann VI. von Baden in Österreich gemünzt?" v jednom německém sborníku r.1976. Možná jde někde vygooglovat, pokud ne, můžu naskenovat.

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.