Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Autor, ev. i hodnota

Vykupminci.cz
Numisargo

Autor, ev. i hodnota

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Vracím se k pozapomenutému obrazu zakoupenému někdy v devadesátých letech za nezanedbatelnou částku ve známém pražském antikvariátu. Autora se mi určit
nepodařilo, podpis čtu jako ... Novotný a dataci snad 51. Podle zřejmě autorem tužkou psaného textu na rubu je námětem obrazu letiště Gander na kanadském ostrově Newfoundlandu v Atlantiku. Pozná zde někdo autora , ev. posoudí kvalitu malby s případným odkazem na realizované prodeje nějakých jeho obrazů?
Předem děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak přemýšlím, kdo mohl počátkem padesátých let 20. st. z Československa létat na severoamerický kontinent. Žádný z malířů mě nenapadá.
Registrovaný uživatel
Popis na zadní straně přesahuje přes lepicí pásku a nemusí být autorský.
Registrovaný uživatel
jazzdr:

Dobrý postřeh, třeba chtěl jen někdo dodat obrazu na zajímavosti, zatímco je skutečným námětem obrazu letisko Tri Duby.
Registrovaný uživatel
Určitá podobnost tam je, tím letištěm prošly kvanta lidí, mají vlastní historickou společnost, zeptal bych se tam: http://www.ganderairporthistoricalsociety.org/
Registrovaný uživatel
Takhle vypadalo letiště v roce 1940. Sloupy s elektrickým vedením tam vidět jsou, stejně jako na obraze. Klidně to může být Gander.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Děkuji dosavadním diskutujícím, zdá se, že na zobrazeném místě se s nataradzou a pepegonzálesem shodujeme. Otázkou autorství obrazu se zde bohužel zatím nikdo nezabýval. Kupoval jsem ho s předběžným názorem, že jde pravděpodobně o práci výtvarníka Jiřího Novotného, nar. 1919, který jako malíř (jak jsem se někde dočetl) sledoval moderní trendy, takže tvorba v duchu civilismu mu asi nebyla cizí. O tomto malíři jsem však nenašel podrobnější životopisné údaje ani obrazový materiál k porovnání. Znám jen jeho několik abstraktních živě barevných obrazů, které se objevily v aukcích po roce 1989 a dosahovaly tehdy cen mezi
deseti a dvaceti tisíci Kč.
Registrovaný uživatel
Vlastním pátráním jsem si o autorství předmětného obrazu udělal jasno. Malíř Jiří Novotný měl zřejmě v oblibě severské země a fascinovala ho letecká i lodní doprava.
I po válce měl asi umožněno cestování, když jeho obraz mohl zdobit interiér státní instituce - Ministerstva školství a osvěty. Přikládám fotografii jeho obrazu Finský přístav , dat. 1960, nacházejícího se ve sbírkách významné oblastní galerie (samozřejmě na severu 😉 ).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Poslal jsem fotku obrazu s prosbou o vyjádření společnosti zabývající se historií letiště Gander (na niž upozornil nataradza). Přikládám text odpovědi (včetně místy trochu legračního Google překladu):

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
To je hezké. Zajímavá historie s tím letem. I ta souvislost, že díky té havárii skončil československý pavilon ze Světové výstavy 1967 nedaleko Ganderu.
Registrovaný uživatel
Téměř všechny transatlantické/zaoceánské lety směřující z Evropy na americký kontinent (do severní, střední a celé jižní Ameriky) měly v 50-80 letech mezipřistání právě na kanadskych letištích, kde se doplňovalo palivo. Tím naznačuji, že onen malíř mohl letět třeba do Brazílie (mohl to být současně nějaký např. diplomat či obchodní cestující nějakého statniho podniku sjednavajici obch. kontrakty atd.). a při půldenním čekání na spoj letící např. do Bolívie mohl namalovat třeba jen skicu tohoto kanadského letiště, kterou později domaloval (pokud neměl kanadské vízum, nesměl při čekání areál letiště opustit). Např. V 70-80 letech mnoho Čechů letících na tehdy spřátelenou Kubu, požádalo o politický azyl právě při mezipřistání na Kanadských letištích.
PS: I v 50 letech vyjížděl každodenně rychlík Praha - Paříž (přes západní Německo) takže mnoha lidem bylo takovéto cestování na západ umožněno, pokud byla pravděpodobnost jejich emigrace minimální (vyšší věk, dobrý kádrový profil, rodina a děti zůstávající v ČSSR, pokud se za něho nějaký výše postavený komunistický soudruh zaručil, pokud to naše hospodarstvi nestalo příliš mnoho valut atd).
Ani Finsko nebylo do počátku 60 let považováno za součást západu (finské marky nebyly považovány za tvrdou západní měnu).
« Poslední úpravu provedl(a) caffe2 v 28. 8. 2024, 13:49. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Umění - obrazy » Autor, ev. i hodnota

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1