Moderátoři: Akir, smith, ikanek, regula_jan, Pavel_III
Vzhledem k tomu, že zde je jen vlákno zabývající se českými automatovými známkami (+ pár v sekci "oceňte"), rozhodl jsem založit téma k automatovým známkám ostatním.
Inspirovalo mne k tomu ne snad zjištění že v Rakousku mají automatové známky a dokonce automatové známky nového provedení (to už od roku 2011), ale že už od počátku mají tyto známky vícero variant (minimálně dvě) - typů. A dokonce tam automat vydává i "Paketmarken" čistě počítačový tisk, který teda nevím jestli se dá počítat mezi známky hodné filatelistova zájmu. Hlavně se asi bude mezi filatelisty blbě dostávat.
Článek o těchto novějších automatech zde: http://www.jolschimke.de/automatenmarken-atm/neuer-sb-automat-in-oesterreich.html
A přidávám jednu příkladnou obálku, kterou jsem včera našel na Sběrateli, s automatovou známkou Španělskou (Mi 43). Pěkně dokladuje, že stejný podklad používají i pro R-nálepku a že totéž s datem tisku a váhou je obdobou Apostu, jen tomu chybí to podací číslo.
Otázka zní, jestli se oboje dá do sbírky zařadit jako (automatová) známka či nikolivěk, anebo jen ta s hodnotou.
Obrázky:
Různé státy přistupují k automatovým známkám různě. V některých zemích tuto etapu ani nezačali, v jiných ji ukončili (třeba Slovensko), jinde dohořívá (což už si slibovat od dvou funkčních automatů v Praze?), ale jsou státy, kde to nejen vydávají, ale i poměrně běžně používají. Třeba takové Irsko. V poslední době je tam zvykem vydávat osmikusové série (čili to asi leze do peněz), takže, pokud člověk chce celou sérii, musí si koupit 8 (netuším jestli jde koupit rovných 8 nebo jako u nás je varianta 1-5-10) známek a známky nejsou oddělovány po jedné. Ale zřejmě to zase nesbírají po jednotlivých hodnotách jako u nás, když lze předvolit. Takže pár ukázek těch pásů a něco z provozu. Netvrdím, že všechno mám, čumkarty jsou půjčené.
Zajímavé je to číslování. Předpokládám, že to malé ležaté číslo je pořadí známky na kotouči (mám 1, 2 až 8 a maximálně 491. Z toho by se dalo usuzovat na 500 známek na kotouči, případně 496 (dělitelné osmi). Pětimístní číslo by mohlo být číslo série nebo spíš kotouče(??). To dlouhé netuším, ale je zajímavé, že jednou to je stejné číslo, jindy jde po sobě a ty dvě čumkarty mají to číslo rozdílné o tři, ale kupované byly ty známky určitě hned po sobě. A známka z dopisu má navíc textík (viz rozbor variant).
Ví o tom něco víc, nebo dokonce ten jejich automat použil?
Obrázky:
No, tyhle se odlepují benzínem. Ale pak stejně zůstává otázka co s lepem, ten na té známce je dál. Buď se to musí tím benzínem úplně smýt, nebo nějak paralyzovat. Dobrý je na to Herkules (používám na různé samolepky) - lepidlo se "zalepí" a samolepce se nic nestane (akorát je trošku tlustší). Na známky by ale asi byl lepší ten pracnější způsob s umýváním. Anebo zkrátka výstřižek.
napsal/a:
jsou uvedeny k přepravě do ČR tři způsoby: StandardPost, RegisterdPos a CourirPost.
To jo, ale "nějak" se to na tu známku musí dostat. Nějaká speciální volba na automatu? Pochybuju, že to tam naskakuje automaticky při volbě ceny. Ještě by tam teda mohly být čudlíky "Dopis Evropa 50/100/250g StandardPost/Register.../Courir...". (Ten odkaz mi nejde, je celý?)
Jednou mi prošla rukama zásilka z Francie s automatovkou přes 8 €. Pěkné číslo, asi se moc nebude vyskytovat, ale nebyli doma a hned obálku vyhodili. Druhý den už byla fuč.
Máte pravdu, tento odkaz není aktivní, zadat jen www.anpost.ie, nalézt tam lze i online prodej, k dispozici role známek po 100 Ks. Typy razítek to pochopitelně nevysvetluje. Z angličtiny mám jen základy, lepší znalec by tam asi našel více podrobností. Třeba byl někdo z účastníků diskusí v Irsku a podal by vysvětleni.
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.