Chcem sa spýtať skúsenejších. Akú istotu môže mať kupujúci, že napríklad 500 Ks s kolkom je "pravá". http://aukro.cz/item1279854330_500_ks_1941_unc_neperforovana.html
V tejto aukcii napríklad predávajúci nepredal túto bankovku bez kolku v UNC za 1.520 Kč a v tejto http://aukro.cz/item1269048819_500_korun_slovenskych_1941_kolok_csr_unc.html
kupujúci kúpil za 3.161 Kč. Cenový rozdiel je zjavný. Je problém z perforovanej (aj v horšom stave) odlepiť kolok a prelepiť ho na neperforovanú UNC ?
... a tu ju nepredal za 1 Kč ...
http://aukro.cz/item1269701825_500_korun_slovenskych_1941_kolok_csr_unc.html
a toto je tiež zaujímavé.
http://aukro.cz/item1269701831_500_korun_slovenskych_1941_aunc.html
S odlepováním kolků je to problém. Bankovka z které kolek sundáte zůstane poškozená a kolek pro jinou bankovku bude taky poznatelný. Takže si myslím, že je to téměř vyloučené, aby to někdo dělal. A výsledné ceny těchto bankovek?. Vždy to záleží na tom , kolik zájemců se sejde a vysokou cenu většinou udají nováččci, kteří přihazují víc a víc i nad běžnou cenu bankovky.
Brett: s dolepením kolkov to nie je žiadny problém. Kolky sa dajú bez problémov kúpiť - napr. u Klíma. Ja mám v zbierke kompletnú sadu v štvorbloku. Myslím, že skoro všetky kolkované slovenské bankovky v UNC sú dodatočne nalepené. Sám som mal nekolkovanú a kolkovanú 500Ks v UNC. Až po rokoch som si všimol, že majú tú istú sériu a kontrolné čísla idú za sebou. Takže kolok dolepený. Kolkovanú som predal a zlá energia zo zbierky bola preč. Kolkovanú by som hodnotil ako nekolkovaná+cena kolku(ca.200-300Kč).
Vďaka za názory. Mal by som ešte otázku. Stretol ste sa niekto niekdy s nejakým materiálom, článkom, informáciou a podobne, či boli kolkované, len niektoré konkrétne série bankoviek a poukážok v rokoch 1944 - 1945? Alebo boli kolkované náhodné série a na základe série sa nedá určiť (aspoň s určitou pravdepodobnosťou) či je to okolkovanie "dobové" alebo "novodobé"? Mám v tomto prípade taký nepríjemný pocit, že žiaden z nás zberateľov nemôže so 100% istotou tvrdiť, že má v zbierke originál. Tým originálom myslím okolkovanie v rokoch 1944-1945. Niekto si možno povie, že ak je bankovka (poukážka) pravá a tiež kolok tak to je vlastne jedno, že kedy bola okolkovaná, ale ako cedula napísal - ide z toho zlá energia.
Možno by som úplne nesúhlasil, že skoro všetky sú dolepované. Aj keď určitá časť áno. Ja sa snažím tvoriť zbierku systémom, že z každej bankovky jeden kus neperf. a druhý perf. A čo sa týka kolokovaných, perforáciu specimen chcem mať cez kolok, aby som mal istotu, že nieje kolok prelepovaný. A tým pádom je jasné, že nemôže ísť o novodobú výrobu. Ale je tiež pravda, že specimen cez kolok je menej dostupný, ako ten, čo je mimo kolku. A taktiež som už videl bankovky, ktoré mali podobné série a čísla, a jedna bola bez kolku a druhá z kolkom. Je to tá istá pesnička, ako pri 100 Kčs 1961 ČR a SR kolok a podobne. Asi nikto nikdy nemôže povedať, či to je kolkované napr. v 50-tych rokoch alebo v 90-tych.
Myslím, že to není tak horké. Samozřejmě existují novodobě okolkované kousky. Ale dnes je už často dražší např. 100 Kčs 1961 lepší série bez koku než s kolkem. A myslím si osobně, že bylo kolkováno vše, co přišlo úředníkům do ruiky,nepoužité bankovky i bankovky z oběhu. Ta rychlost potřeby nové měny nemohla v žádném případě zajistit jakoukoliv evidenci. U poukázek a Slovenského štátu to možná šlo, ale je to už 70 let zpět, tak si myslím, že je to pasé. Když však mrknete do starých BAJERU, tak zjistíte, že už tam jsou kolkvané série popsány, takže vše nebude nově dodělávano. Jak psal Miciko, u prforovaných je lépe sbírat s perforací přes kolek. Ale u neperforovaných je to pouze na dobré víře, která nejde bohužel dokázat. A to nechci spekulovat s bankovkama kolkovanýma pro 1. republiku. To bude asi podobné.Nicméně si myslím, že na cenu to nemá vliv, jestli je s kokem anebo bez. Jediná drobná evidence existuje u s. C a U 1000 Kčs 1985.
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.